KUTLU ŞEHİR AHLAT'IN TANITIM FİLMİ ANKARA'DA GÖSTERİME GİRDİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

KUTLU ŞEHİR AHLAT'IN TANITIM FİLMİ  ANKARA'DA GÖSTERİME GİRDİ


4782802

Ahlat İlçe Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Sanal alemde Ahlat” projesi kapsamında hazırlanan kısa filmlerin ilk gösterimi Ankara’da yapıldı.
Ahlat İlçe Kaymakamlığının girişimiyle Türk milletinin Anadolu'daki hikayesinin başladığı yer olarak tanımlanan Ahlat'ın tarihi ve kültürel misyonunu anlatan kısa filmlerin ilk gösterimi Ankara'da yapıldı.
Ankara Vilayetler Evi'nde düzenlenen tanıtım kokteyline bürokrasiden yoğun katılım olurken, geceye katılan Diriliş Ertuğrul dizisinin Bamsı ve Abdurrahman karakterleri ise yoğun ilgi gördüler.  
Öte yandan Ahlat tanıtım filmini gerek Diriliş Ertuğrul Dizisi sosyal medya hesaplarından paylaşılması gerekse Yapımcı Mehmet Bozdağ tarafından paylaşılması kısa sürede paylaşım rekoru kırdı. 
 
Düzenlenen gala gecesinde bir konuşma yapan Ahlat İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından  desteklenen "Sanal Alemde Ahlat" projesi kapsamında üç kısa film ve "Anadolu'nun Orhun Abideleri Ahlat Mezar Taşları" ile "Taşa Bezenen Çadırlar Ahlat Kümbetleri" adlı iki kitap hazırladıklarını belirtti. 
Kaymakam Tekbıyıkoğlu, her şehrin bir hikayesinin olduğunu fakat Ahlat'ın çok farklı olduğunu vurgulayark konuşmasına şöyle devam etti:
“Bir milletin kaderine, hikayesine bu kadar tesir etmiş başka bir şehir bulunabileceğini zannetmiyorum. Malazgirt Savaşı'nın stratejisi Ahlat'ta belirlendi. Türklerin Anadolu'daki ilk ordugahı da Ahlat'ta kuruldu. 
Malazgirt Savaşı'nda elde edilen ganimetlerle Ahlat dünyanın en büyük şehirlerinden biri oldu. O dönem Ahlat'ın nüfusu 300 bine kadar çıkmıştır, İstanbul'un nüfusu ise 50 bin civarındadır ve Ahlat bir medeniyet bir sanat merkezi haline gelir. Dünyada Kubbetül İslam ünvanına sahip üç şehir vardır. Bir tanesi Özbekistan Buhara, biri Afganistan'daki Belh bir tanesi de Ahlat'tır. Kubbetül İslam ünvanı sadece medeniyet üretilebilen yerlere 12. ve 13. yüzyılda verilen bir ünvandır. Ahlat birçok ilim adamı yetiştirmiştir."
Ahlat'ın el sanatlarındaki önemine de işaret eden Tekbıyıkoğlu, "Kündekari sanatının ilk defa ortaya çıktığı yer Ahlat'tır. Taş oymacılığında hepimiz Ermenileri, Süryanileri bu işin zirvesi zannederiz ama dünyada bu işin zirvesi Ahlat'tır.  Osmanlı ve Türk tarihinde önemi büyük olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ahlat bugün yeterince bilinmiyor. Çocuklarımızı geleceğin büyük Türkiye'sine yakışır bir şekilde yetiştirmek istiyorsak, nereden geldiğimizi bilmeleri lazım. Çanakkale bizim kurtuluşumuzun bir sembolüyse, Ahlat da kuruluşumuzun sembolüdür. Bu eksikliği gidermek için "Sanal Alemde Ahlat" projesini hayata geçirerek, bir tanıtım filmi hazırladık. Bu tanıtım filminin fikrini ise Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcısı Mehmet Bozdağ ile bir sohbetleri sırasında ortaya çıktığını aktardı.
Diriliş Ertuğrul dizisinde çok kez Ahlat'a yer verildiğini vurgulayan Tekbıyıkoğlu: "Bizim parayla altından kalkamayacağımız bu reklam, kutlu, mübarek şehir Ahlat'a, belki Müslüman Türkün Mekke ve Medine'den sonraki en kıymetli toprağına büyük hizmet etti.  Ahlat'ın tanıtımı için hazırlanan kısa film Diriliş Ertuğrul dizisinin sosyal medya hesaplarında da süreleri değişen 6 versiyonu bulunuyor. Ahlat'ın tanıtımı için iki prestij kitap hazırladık. Hem Türkçe hem de İngilizce yayınlanan kitaplar dünyanın ve ülkenin en önemli kütüphanelerinde yer alacak” dedi. 
Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban ise konuşmasında Ahlat'ın Osmanlı ve Türkiye tarihindeki yeri ve önemine değindi.
Ahlat'ın bin yıl önce Türklerin başkenti olduğunu anlatan Başkan Çoban: "Bin yıl önce Sultan Alparslan'ın dediği gibi; 'biz burada sadece savaş kazanmadık. Bu, köhneleşmiş Bizans medeniyetinin yerine Türk İslam medeniyetinin bütün insanlık tarafından kabulüdür.' Bu Ahlat'tan başlayan bir süreçti." dedi.
Çoban, Ahlat'a sahip çıkılması, Anadolu'nun başkenti olan Ahlat'ın yeniden ihya edilmesi gerektiğini söyledi.
Mümtaz Çoban, 23-24-25 Ağustos tarihlerinde Avrasya Ahlat Kültür Buluşması'nın gerçekleşeceğini bildirerek, tanıtım kokteylinin davetlilerini orada da ağırlamak istediklerini kaydetti.
Tanıtım kokteyline katılan Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları Nurettin Sönmez ve Celal Al’da birer konuşma yaptılar.
Sönmez yapmış olduğu konuşmasında, dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ'ın selamını ileterek, "Ahlat'ın tarihi önemi çok büyük. Bir başka büyüklükse, kanımızda ve ruhumuzda ihtiva ettiğimiz kuvvetin merkezlerinden biri. O yüzden manevi anlamda da çok büyük kıymeti var" dedi.
Daha sonra Bayındırlık ve İskan eski Bakanlarından Zeki Ergezen ile Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz’de birer konuşma yaptılar.
Konuşmaların ardından film gösterimi yapılırken, davetliler "Anadolu'nun Orhun Abideleri Ahlat Mezar Taşları" ile "Taşa Bezenen Çadırlar Ahlat Kümbetleri" kitaplarını inceleme imkanı da buldu.
Geceye katılan davetliler proje kapsamında yapılan Ahlat tanıtım filmlerinin, ilçe tanıtımı açısından son derece etkili olacağını belirtirken, oldukça profesyonelce hazırlanan tanıtım filmlerinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.
 
4800437 1
 
9313552
 
 
566435
1381582 1
 
8265756
 
4551953
2049102
1286767 1
 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması