24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLÇEMİZDE ÇOŞKU İLE KUTLANILDI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLÇEMİZDE ÇOŞKU İLE KUTLANILDI


6888670

Ahlat'ta 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama programı düzenlendi.

  Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Ertuğrul Gazi konferans salonunda düzenlenen program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden yaptı.

 

 

Müdür Özden konuşmasında: "Türk öğretmenlerinin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başyana öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilincini uyandırmak amacıyla Cumhuriyetimizin kurucusu başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 yılında Millet mektepleri başöğretmneliğini kabul etmesi nedeniyle 1981 yılından bu yana her yıl "24 Kasım Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır. Kutsal yurdumun her köşesinde olduğu gibi her tarafı tarih kokan güzel ilçemizde yılmadan, usanmadan onurlu ve gururlu bir mesleğin mensubu olarak tüm mesai arkadaşlarımın ve eğitim camiasının öğretmenler gününü en kalbi duygularımla kutlar günümüze hoş geldiniz. "Güneşin buz tuttuğu yerde yanan bir alev görürsen, bil ki o, senin için yanan kalbimdir öğretmenim." Mübalağa içeren bir söz değil mi? Her ne kadar abartılı olsa da bu ifade, bir duygunun, masum bir tarzda sözle anlatımıdır. Bu söz, bir öğrencinin öğretmenine yazdığı mesaj. Sözün içinde sevgi var, samimiyet var.

Hayatını insanlığın istikbaline adayanlar öğretmenlerdir. Öğretmenlik mesleği kutsaldır. Peygamber mesleğidir. Zira öğretmenlik mesleği, tüm mesleklerin piridir. İçtimai hayatta insanlara milli, manevi, insani,ahlaki, sosyal ve kültürel değerleri öğreten öğretmendir. Biz öğretmenler mesleğimizin kutsiyeti bilincinde olarak hiçbir beklentiye girmeden aşkla, şevkle işimizi yapmaktayız. Şeyh Edebali olmasa Osman Bey 600 yıl ayakta kalacak olan Osmanlı Devletini nasıl kurardı? Hocası Akşemseddin'siz Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethedebilir miydi?

Öğretmenlik, insanı merkez alan bir meslektir. Mühendisler, binayı, demiri ,taşı merkez alır. Tıp da insanı merkez alır; ama onun fiziksel kimyasal yapısıyla ilgilenir. Hukuk kişinin toplumsal yönünü ele alır. Bu yönüyle öğretmenlik mesleğinin konusu, insan eğitimidir. Öğretmenin eseri ne taş ne demir ne bina ne yoldur. İnsandır, en kıymetli varlıktır, yaratılanların en önemlisi, en güzelidir. Bu cevherden bir eser çıkarmak demek, millete faydalı insanlar yetiştirmek demektir. Öğretmenlik sorumluluk ister, onun yükü çok ağırdır. Zira o nesli eğitir, nesle yön verir, ruhları şekillendirip muhatabının kulağına iyiyi, güzeli, doğruyu fısıldar. O, bir modeldir. Yol gösterici, ufuk açıcı rehberdir. O, gönlündeki hakikat ateşinin ışığıyla cehalete karşı savaşır. Gönlündeki mukaddes ateşle yanıp tutuşan insanlar için başarısızlık diye bir şey söz konusu değildir. Askerse fethetmeyeceği kale, ilim adamı ise yapamayacağı icat, şairse söylemeyeceği güzel söz, ressamsa tasvir edemeyeceği manzara yoktur. Gayet tabii, bu mukaddes ateşi tutuşturacak olanlar da öğretmenlerimizdir.

Yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle tezyin ve teçhiz etmeli ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu şerefi taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir. Hepiniz bilmelisiniz ki milletlerin var oluşlarını ve yok oluşlarını belirleyen öğretmenleridir.

Bizler vatan uğruna kanlarıyla destanlar yazan şehitler ve gazilerle dolu bir milletin çocuklarıyız. Ecdadımızın bu vatan topraklarını bizlere nasıl emanet ettiğinin bilincindeyiz. Tıpkı 15 Temmuz gibi.

15 Temmuz ruhunun gelecek nesillere aktarılmasında siz değerli öğretmen arkadaşlarımızın önemi büyüktür. Sîzler 15 Temmuz da yaşanan terörist kalkışma neticesinde bir milletin topyekün şanlı bir direnişini nasıl gerçekleştirdiğinin şahidi olarak tarihe geçen bu onurlu mücadelede canlarını ortaya koyan şehitleri anırtalı, milli kahramanlıklarını hatırlamalı ve yaşanan bu süreçleri körpe dimağlara nakletmek her şeyden önce milli ve insani bir görevdir. Bu nedenle 15 Temmuz ruhunun bilinmesi, anlatılması ve canlı tutulması son derece önemlidir.

Aydınlık bir geleceği ve milli şuuru hep beraber inşa ediyor olmanın bilinci ve sorumluluğu ile gösterdiğiniz fedakarlığa teşekkür ediyor, karşılaştığınız tüm zorluklarda her zaman olduğu gibi bundan sonra da yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyoruz.

Bu vatan, bu millet bu bayrak için cennet vatanın dört bir yanında layıkıyla ,fedakarca çalışarak bu ulvi görevi ifa eden bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en kalbi duygularımla kutlar eğitime yıllarını veren ve emekliye ayrılmış öğretmenlerimize ailelerine sağlık mutluluk ve esenlikler diler görevi başında kalleşçe katledilen ve ebediyete intikal etmiş şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun" dedi.

 Daha sonra öğretmenler günüyle ilgili şiirler okundu. Ahlat'ta ki okulların kısa video görüntüleri izlendikten sonra öğretmenler korosu tarafından müzik dinletisi sunuldu. Daha sonra Ahlat Demokrasi nöbeti adlı slayt gösterimi sunuldu. Ardından Müzik öğretmeni ve öğrencisi tarafından keman çalınarak yapılan müzik dinletisi izleyenler tarafından oldukça beğenildi. Program vefat eden öğretmenler slaytı, Yunus Ensari ilköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan skeç gösterisi, kısa bayrak gösterisi ile devam etti.

  Ardından göreve yeni başlayan öğretmenler için yemin töreni düzenlendi. Program 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili düzenlenen çeşitli yarışmalarda derece alan öğretmen ve öğrencilere protokol tarafından ödülleri verildi.

  Düzenlenen programa Ahlat İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Ahlat İlçe Jandarma Kıdemli Başçavuş Yusuf Dönmez, Ahlat ilçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden, Ak Parti İlçe Başkanı Oğuz Atılgan, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  

5362033  

4851620

7880372

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması