İLÇEMİZDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!


İLÇEMİZDE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI


5045385

 "19 Eylül Gaziler Günü" düzenlenen programla kutlandı. 

  Ahlat Kaymakamlığı önünde düzenlenen program çelenklerin sunulması ile başlayarak, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Jandarma Komutanlığı Jandarma Üstçavuş Ahmet Coşgun yaptı.

 

 

Coşgun: " Sakarya Meydan Muhaberesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 Günü mareşallik ve Gazilik ünvanı verilmiş ve 2002 yılında çıkarılan yasa ile bugün Gaziler Günü olarak addedilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yasamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millet olma özelliği taşimaktadır. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı, üç kıtada kılıç sallamış, zaferlerden zaferlere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu’da, Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak Vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Türk Milletinin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek,onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı, bu büyük destanları övünerek anlatmaktadır.

Gaziliğin, Devlet ve millet nezdindeki önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu ünvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.” diyerek anlatmaktadır. Öyle ki; Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir. Ey şeref abidesi, bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim, verecek olan gazim, unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrı, sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz, gözlerinizdeki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarına alıp götürüyor. Ve yine unutmayınız emanetiniz, emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın, sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana... Sizler; Akıttığınız kanınız, feda ettiğiniz kolunuz, bacağınız, gözünüzle bu değerlerin yaşayan gurur abidelerisiniz. Dünyanın en hassas ve elde bulundurulması en zor bölgelerinden birinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti; laik ve demokratik yapısıyla bölgesinde bir istikrar unsuru ve uluslar arası toplumun saygın ve örnek bir üyesi olarak, birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız onurlu yaşayabiliyor ise bunu aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçludur. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek şükranlarımı sunuyorum" dedi.

  Ardından Askerlik Şube Başkanlığı'nda gaziler ve programa katılanlara ikram verildi. Burada bir konuşma yapan Ahlat İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu: "İnsanoğlunun erişebileceği en yüksek makam şehadet makamıdır. Bu makama ulaşanlar Peygamber Efendimiz'e (sav) komşu oluyorlar. Fakat buna ulaşmak için çaba sarf edipte canını bu uğurda teslim edemeyenler gazi oluyorlar. Şehitlerimize ne kadar müteşekkirsek, gazilerimize de vatanın savunmasında, birliğinde ve diriliğinde yaptıkları katkılardan dolayı müteşekkiriz. Hepinize çok çok teşekkür ediyoruz. Gaziler gününüz kutlu olsun" dedi.

  Düzenlenen gaziler günü programı toplu hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

  Programa Ahlat İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Askerlik Şube Başkanı Mustafa Çiçek, İlçe Emniyet Müdür Vekili Erdem Yaban, kurum amirleri ve gaziler katıldı.

  Programın ardından Kaymakam Tekbıyıkoğlu, Yüzbaşı Bayram, Belediye Başkanı Çoban ve Askerlik Şube Başkanı Çiçek, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Ahlat Temsilcisi Musa Gürbüz'ü ziyaret ederek çeşitli hediyeler takdim ettiler.

 

2838072

7129431

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması