26.ULUSLARARASI AVRASYA AHLAT KÜLTÜR ŞENLİKLERİNE BİTLİS VALİSİ SAYIN AHMET ÇINAR KONUŞMACI OLARAK KATILDI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

26.ULUSLARARASI AVRASYA AHLAT KÜLTÜR ŞENLİKLERİNE BİTLİS VALİSİ SAYIN AHMET ÇINAR KONUŞMACI OLARAK KATILDI


PANEL5 Ahlat'ta 26. Uluslararası Avrasya Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri kapsamında “Van Gölü Çevresi Tarihi Selçuklu Yerleşimleri” paneli düzenlendi.

  Ahlat Kültür Merkezinde Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından düzenlenen panele Bitlis Valisi Ahmet Çınar, BEÜ Rektörü Prof.Dr.Mahmut Doğru, Ahlat İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Bitlis İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Gezer, Ahlat ilçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Ahlat Emniyet Müdür Vekili Erdem Yaban, Ahlat MYO Müdürü Harun Koçak, Ahlat dernekleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

 

  Açılış konuşmasını yapan Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban: "Ahlat Avrasya Kültür Buluşmasını ülkemizde ki yaşanan olumsuzluklar neticesinde son iki yıldır sınırlı programlar çerçevesinde gerçekleştirebiliyoruz. Bu yıl derneklerimiz çok iyi bir katılımla spor faaliyetlerini yürüttüler. İyi birt sürece katılım sağladılar. Üniversitemizin her yıl olduğu gibi bu yılda bilimsel çalışmaların içerisine sempozyum veya panel dahil ederek hadiseyi çok iyi bir boyuta taşıma şansını sağlıyorlar. Bu vesileyle de sayın rektörümüze teşekkür ediyorum. Ahlat, Türk tarihinin Anadolu'da ki ilk tohumunun atıldığı ana merkez olma özelliğini hiç kaybetmemiş. Ancak tarihte ki o saffetini, ihtişamını günümüze taşımada da sanki Selçuklu ve Osmanlı'nın geçmişte ortaya koyduğu o saffeti kaybettiği gibi kaybetme zorunluluğu, nüfus hareketliliği, depremler, doğal afetler ve savaşlar neticesinde kaybettiğide bir realitedir. Ancak birşeyi hiç değiştirmeden kazancını günümüze taşıyacak kadar toprağa düşmüş bir öğe gibi günümüze taşıma özelliğini ve hamd olsun bugünde yeşerme şansını yakalamış. Hükümetimiz bütün bakanalr kuruluna olayı taşıyarak sayın Cumhurbaşkanımızın ki ilk dönem Abdullah Gül bey efendi sonra sayın Recep Tayyip Erdoğan bey efendinin şuanki Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu hassasiyetle ülkenin gündemine milli kültürümüzün yeniden ihtişamına dönüşmesinin adresi olarak Ahlat bir tercih ve takdir noktasına kavuşmuştur. Ahlat'ın UNESCO asıl listesine girmesi için Kültür bakanımız talimatı verdi. Ülkemize ve ilçemize hayırlı olsun. Ahlat için emeği geçen her kuruma teşekkür ediyorum" dedi.

Daha sonra konuşma yapan Ahlat İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu: "Ahlat'ta kültür haftası etkinlikleri Ağustos ayında yapılıyor. Bunun bir esrarı var. Çünkü Ağustos bizim için kutsal sayılabilecek bir ayımız ve zaferler doludur. Çanakkale bizim istiklalimizde, Türkiye Cumhuriyeti'nin  bir labaratuvarı olarak yer almış. Fakat Ahlat'ta milletimiz kendine vatan ararken Ahlat'ı çok stratejik görmüş. İlk seferler 1017-1018 yıllarında 1045 yılında fethediliyor. Malazgirt harbinin ilk öncü muharebeleri burada gerçekleşiyor. 15 yıl içerisinde de koskoca Anadolu Müslüman Türk toprağı olarak yer alıyor. Ahlat'ta daha sonra bir çok sanatın yapıldığı, bilim adamlarının yetiştirildiği, Türklerin ilk teşkilatlarının kurulduğu yer haline geliyor. Yani ilk devletleşmemiz, ilk kök salmamız buradan kaynaklanıyor. Bu nedenle Ahlat çok önemlidir. Başka milletlerin mankutu olmak istemiyorsak kendi tarihimizi ve medeniyetimizi iyi tanımak mecburiyetindeyiz" dedi.

Ardından konuşan Bitlis Valisi Ahmet Çınar: "Van Gölü ve Havzası tabi en çok gerçekten Ahlat coğrafi anlamda dünyanın en güzel noktalarından birinde yer alıyor. Terör dediğimiz bela olmasaydı bu havza dnyanın en turistik, en çok ziyaretçi alan noktalarının başında olacaktı. İnşallah bu milletin başından bu belada def olur gider ve inşallah burada yaşamak hakkı olan insanlarında önünü açabiliriz. Van valimize bir itirazım olmuştu geçenlerde. Demiştim ki kilometernin çoğu bize niye buranın adı Van Gölü. Kıyıların daha uzun kısmı Bitlis'te. 430 Kilometrenin 240 kilometersi bizde. Bu durumda Bahri Ahlat'ı burada hatırlatmak istiyorum. Orjinaladı Bahri Ahlat (Ahlat Denizi) tarihe uygun olanıda o, ihtişamlı tımısı yüksek olanıda budur. Tabi Van ile bir mücadele girecek değiliz. Fakat herkesin bilmesinde de fayda var. Konumuz Van Gölü çevresinde ki Selçuklu yerleşimleridir. Bu coğrafya o kadar güzel ve nokta stratejik olduğu için sadece Selçuklu'nun yerleşimlerinin panel konusu olabildiği bir yerde, büyük medeniyetlerin çok sayıda göl çevresinde yerleştiğini hepimiz biliyoruz. Ahlat bizim öncelikle manevi hazinemiz. Aynı zamanda da coğrafi güzellik ve tarihi kalıntılarıyla mahdi hazinelerimizdir. Hazinelerimizi korumamız ve gelecek nesillere göstermemiz gerekiyor. Bu konuda gereğini yapamıyoruz. Türkiye'miz varoluşundan bu yana medeniyetlere merkez olmuş bir ülkedir. Ahlat, dünyanın medeniyet merkezlerinden olmuş, en büyük şehirlerinden olmuştur. İslam ve Türklük buradan tüm medeniyete yayılmıştır. Dolayısıyla hazinelerimizi iyi bilmek ve sahip çıkmamız gerekiyor. Bunu nesillerimize iyi aktarmamız gerekiyor. Selçuklu ve Osmanlı'yı bilen bir insanla bilmeyen bir insan inanın ne kendi motivasyonu ne gururlanması ne de ahlakı aynı olmaz" dedi. Yapılan konuşmalrın ardından panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Doğru, Ahlat Kaymakamlığı ve Ahlat Belediyesi'nin ev sahipliğinde Uluslararası Ahlat Avrasya Kültür ve Bilim Şenliği kapsamında bu paneli düzenlediklerini belirtti.Daha sonra Rektör Doğru başkanlığında, Uzman Sanat Tarihçi Mustafa Oral, Prof. Dr. Kadir Pektaş, Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç ve Doç. Dr. Celil Arslan’ın  katılımıyla “Van Gölü Çevresi Tarihi Selçuklu Yerleşimleri” adlı panel düzenlendi. 

PANEL5

PANEL4

 

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması