AHLAT HARABEŞEHİR EKO TURİZİM PROJESİ UYGULAMASI START ALDI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


AHLAT HARABEŞEHİR  EKO TURİZM PROJESİ UYGULAMASI START ALDI


DSCN7423

Ahlat Kaymakamlığı Proje koordinasyon Bürosu tarafından Ahlat Belediyesi adına hazırlanan,  Harabeşehir Bölgesi Eko Turizm Projesinin uygulama projeleri öncesi ilk değerlendirme toplantısı  Kaymakam Bülent TEKBIYIKOĞLU başkanlığında Kaymakamlık toplantı salonunda yapıldı.Toplantıya Kaymakam Bülent TEKBIYIKOĞLU’nun yanı sıra Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz ÇOBAN, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim görevlilerinden  Sanat Tarihçi Prof. Dr. Recai KARAHAN, Peyzaj Mimarı Doç. Dr. Şevket ALP, Arkeolog Yard. Doç. Dr. Hanifi BİBER,  Mimar Yard. Doç. Dr. Şahabettin ÖZTÜRK katıldı.

 

 

 

Toplantıda katılımcılara Proje Bürosu çalışanları tarafından Harabeşehir Eko Turizm Projesi ile sunum yapıldı.Sunumun ardından yapılan değerlendirme toplantısında Öğretim Görevlileri proje ile ilgili görüşlerini beyan ettiler.Öğretim görevlileri projeyi beğendiklerini, projenin Ahlat başta olmak üzere Bitlis iline ve bölgeye bir katma değer sağlayacağını, başarıyla uygulanması durumunda bölgede benzer projelerin yapılarak uygulanmasına önayak olacağını belirterek projenin başarıyla uygulamaya geçmesi için her türlü teknik desteği vereceklerini belirttiler.Değerlendirme toplantısının ardından katılımcılar tarafından proje alanı gezildi.

 

            Kaymakam Bülent TEKBIYIKOĞLU yaptığı açıklamada Proje Koordinasyon Büromuz tarafından hazırlanan Harabeşehir  Bölgesi Eko Turizm Projemizin birinci aşaması olan “Uygulama Projelerinin Hazırlanması” bölümü DAKA’ dan onay almıştı.İleriki günlerde bölgenin peyzaj, Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerinin hazırlanması için DAKA tarafından ihaleye çıkılacak.Harabeşehir Bölgesinin 1. Derece Arkeolojik Sit, Kuş Cenneti bölgesinin ise doğal sit  alanı olmasından dolayı uygulama projelerinin sağlıklı yapılması amacıyla Kaymakamlığımızca Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden teknik yardım talep edilmişti.Y.Y.Ü. Rektörlüğü tarafından görevlendirilen hocalarımız bugün buraya gelerek projemize değerli katkılarını sunmuşlardır. Uygulama projelerimiz hocalarımızın hazırlayacağı rapor doğrultusunda daha sağlıklı bir şekilde hazırlanacak ve Bölge Kurullarından en kısa sürede onay alması sağlanacaktır.Ben katkılarından dolayı Başta Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Peyami BATTAL  olmak üzere bugün Ahlat’a gelerek değerli katkılarını sunan hocalarımıza teşekkür ediyor, projemizin Ahlat, Bitlis ve Bölge halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

DSCN7381

 DSCN7423

DSCN7390

DSCN7394

DSCN7415DSCN7406

DSCN7438

DSCN7400

DSCN7449

DSCN7452

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması