İLÇEMİZDE TRAFO MERKEZİNİN TEMELLERİ ATILDI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

İLÇEMİZDE TRAFO MERKEZİNİN TEMELLERİ ATILDI


2 1

Ahlat'ta "Trafo Merkezi" temel atma töreni gerçekleştirildi. İlçemizin Kırklar Mahallesi Ovakışla yolu üzerinde yaklaşık 7 milyon liralık dev bir yatırımla yapımına başlanan "trafo Merkezi"nin temel atma töreni yapıldı.

Düzenlenen temel atma töreni öncesinde bir konuşma yapan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, ilçede yapılan tarfo merkezinin önemini vurgulayarak:

"Daha önceden Ahlat özellikle Ovakışla bölgesi enerjiyi Adilcevaz bölgesi üzerinden iletimle alıyordu. Fakat Ahlat çok özel bir bölge. Tarımın Doğu Anadolu bölgesinde en iyi yapıldığı ilçelerin belkide başında yer alıyor. Yaklaşık 250 milyon lira kadar tarım gayrisafi milli hasılasına Ahlat ilçemizin bir katkısı mevcut. Özellikle yoğun iştigal alanı yaz aylarında önemli problemlere neden oluyordu. Kış aylarında bir birim elektrik tüketiliyorsa bilhassa tarımsal sulamanın devreye girmesiyle beraber bu 5 birime kadar çıkıyordu.

 

 

 

 

Buda hatları oldukça zorluyor zaman zamanda ilçemizi elektriksiz bir duruma itiyordu. Burada yapılacak olan trafo yatırımı ile beraber ki yaklaşık 7 milyon liraya mal olmuş önemli bir yatrırım. Bu problemin minimun düzeye ineceğini tahmin ediyoruz. Bunu destekleyecek şekilde yine TEDAŞ İl Müdürlüğümüzünde önemli yatırımı oldu. Onlarında yaklaşık 4 milyon liraya yakın hem geçen yıl hemde bu yıl yatırımları oldu. Çiftçimizi, patates, fasülye üreticimizi ve aynı zamanda bölgemizi, şehirlerde yaşayan aboneleri sağlıklı bir elektriğe kavuşturacak bir yatırım. Bu münasebetle hemen hemen her işte yanımda olan Belediye Başkanımıza, TEİAŞ Bölge Müdürümüz ile Bitlis Milletveliki ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz beye teşekkürü de bir borç biliyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun" dedi.

Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban ise, Ahlat'ta trafo merkezinin kurulması için uzun süredir bir çalışam içerisinde olduklarını belirterek:

"Gerçekten ilçemiz artık kalkınan, büyüyen, gelişen, inşai ve sınai faaliyetleri ile beraber tarım sektöründe de civar adresler içerisinde farklılık arz eden bir cazibe merkezine dönüştü. Nüfus kesafetide artış göstermeye başladı. Tabi burada ki inşai ve sınai faaliyetlere tarımda eklenince dışardan eklenen enerjinin ilçeyi tatmin etme olasılığı ortadan kalkmıştı. Bu vesileyle de Ahlat'ın yeni bir enerji emrkezine ihtiyacı vardı. Bu enerjiyi Ahlat'ta üretmesi gerekiyordu. Belki civar ilçelere de faydalı olma şansını da artık bununla yakalayacak. Bizde uzun süredir bunun mücadelesini veriyorduk. Kaymakamımız, bölge müdürümüzle birlikte nihayetinde hükümetimiz, bu konuda 2 bakanımızla da görüşmelerimiz neticesinde böyle bir karar aldı. Bu yatırımıda hayata geçirdiler. Özellikle Genel Başkan Yardımcımız Vedat Demiröz bey her aşamasında yer aldı. Kendisine hususiyetle teşekkür ediyorum. Hakikaten TEİAŞ'ın bölge müdürü ve yardımcıları çok ciddi emek gösterdiler. Her aşamasında yer aldılar. Emeği geçen herkese huzurlarınızda şükranlarımı belirtiyorum. Bundan sonra Ahlat'ta enerji problemimiz inşaallah olmayacaktır. Önemli bir yatırım. Ahlat'ımıza, halkımıza hayırlı olsun. çiftçilerimize ve tarım mensuplarına ise müjde olsun" dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan TEİAŞ Van Bölge Müdürü Kazım Çınar: "Yaklaşık 40 yıldır bu bölgede çalışıyorum. Daha önce Ahlat'ın enerjisini Tatvan'dan besliyorduk. Bundan 30 yıl önce Adilcevaz trafo merkezini yaptık. Ahlat ve Malazgirt'i de buradan beslemeye başladık. Şimdi Adilcevaz'dan buraya gelen 34,5 TEDAŞ hatları  zaman içerisinde tabi tüketimin her sene artmasıyla Ahlat'ta trafo merkezi yapma ihtiyacı doğdu. Yakından geçen hem Tatvan-Adilcevaz hatları hem de çift devre Alpaslan hattımız var. Bu bölgede Bulanık'a yaptık. Malazgirt tarafını ayırdık. Şimdi Bitlis trafo merkezini geçenlerde devreye aldık. Tatvan'da 380 yine merkez yapıyoruz. Yani TEİAŞ olarak bölgede ki yatırımlarımız hızlı bir şekilde artarak devam edecek. 16 ay gibi bir süre içerisinde bu sulama mevsimine yetilmeyecek ama bu mevsim içinde tedbir almışız. Mevcut hatlarımızdan bir tanesini TEDAŞ'a tahsil etmişiz. 34,5 kilowat enerjilendirmişiz. Sulama bölgesinde sıkıntı olmayacak. geçen hafta ki çalışmada bir iki yere daha irtibat yaptırdık. Dolayısıyla bu senede sulama mevsimini çok rahat geçirecekler. Önümüzde ki seneyede yetiştirmeye çalışıyoruz. Hayırlı ve uğurlu olsun. Başkanımzı ve kaymakamımıza da teşriflerinden dolayı teşekkür ederiz. Bundan sonra da hizmetlerimiz artarak devam edecektir" dedi.   

 

Yapılan konuşmaların ardından kurban kesimi yapıldı. Ardından ilk harcı dökmek üzere Kaymakam Tekbıyıkoğlu, Belediye Başkanı Çoban ve TEİAŞ Bölge Müdürü Çınar butona birlikte basarak hayırlı olsun temennilerinde bulundular 

2 1

3 1

1 1

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması