İLÇEMİZ'DE İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

İLÇEMİZ'DE İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ


DSC 2623   Ahlat’ta İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü etkinlikleri kapsamında bir program düzenlendi.

Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Ertuğrul Gazi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram, Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Ahlat Meslek Yüksekokulu Müdürü Harun Koçak, Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden, kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Muzaffer İncesu Ortaokulu ve Abdurrahman Gazi İlkokulu'nun ortaklaşa düzenlendiği program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

 

Daha sonra Muzaffer İncesu Ortaokulu öğrencisi Fatih Alkış tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Alkış şöyle konuştu: "Yıl 1915… Güçlü sömürgen devletler, birleşerek saldırdılar ülkemize, dört bir yandan… Parçalamak, yok etmek için vatanımızı, milletimizi… Fakat: Bize yönelen ister yeryüzü olsun, İster gökyüzü; Türk olmak karşı koymak demektir. Türkler için vatan her şeyden üstündür. Bu nedenle var gücüyle karşı çıktı sömürgene, istilacıya.  Ve şöyle haykırdı her cepheden. Her köşeden:  Seni elden bırakmayacağız, haşre dek, Düşmedikçe birer birer üstüne.  Öyle de yapıldı. Yurdumun toprağına, taşına birer birer düşüp şehit oldu Mehmetler, Ayşeler, Fatmalar, Elifler, Emineler, yaşlılar, gençler, çocuklar. Geride kalanlar koşup şehitlerin yerini doldurdular, akıtıp kanlarını kurtardılar bu vatanı.”

“Türk milleti, tarihi boyunca özgür ve bağımsız yaşamış; başkasının tutsağı, kölesi olmamış; yabancı boyunduruğuna girmemiştir” diyen Alkış sözlerini şöyle sürdürdü: “ Türkler, birbiri ardından, birbirini tamamlayan devletler kurmuşlar, uygarlıklar yaratmışlardır. Çünkü bağımsızlık yaradılışımızın ayrılmaz parçasıdır.  Yıl 1920…            Kurtuluş Savaşı, tüm şiddetiyle devam ediyordu. Yurdun dört bucağında halkımız, işgalcilere, sömürgenlere karşı olanca gücüyle karşı koyuyordu. Düzenli ordumuz Yunan ordusuna ilk tokadını indirmişti İnönü’de. Toplumda Millî bilinci güçlendirmek, bağımsızlık coşkusunu artırmak için bir marşa gerek duyuldu. İstiklâl Marşı, bağımsız bir devlet olmanın da gereğiydi. Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, millî marş yazılması için hükümete öneride bulundu. Millî Eğitim Bakanlığı öneriyi uygun buldu. Bunun üzerine “İstiklâl Marşı Yazma Yarışması” düzenlendi ve 500 lira ödül kondu.        Yarışmaya 724 şiir katılmıştı. Bunlar arasından İstiklâl Marşı olacak bir şiir seçilemedi.  Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver’in isteği üzerine, Mehmet Akif Ersoy, 
“Kahraman Ordumuza” adlı şiirini yazdı. Bu şiir 1 Mart 1921 tarihli TBMM toplantısında okundu.

12 Mart 1921 tarihli toplantısında da ayakta alkışlanarak İstiklâl Marşı olarak benimsendi. 
Mehmet Akif Ersoy yarışma için konan ödülü almadı. 0, bu görevi ordu ve milletimiz adına yerine getirdiğini söylemiştir. Allah bir daha İstiklâl Marşı yazdırmaması dileğiyle" dedi.

Daha sonra öğrenciler tarafından çeşitli şiirler ve İstiklal Marşı okundu. Program tiyatro gösterisi, oratoryo sunumu ile devam etti.

Program sonunda resim, şiir, kompozisyon ve İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödüllerinin verilmesiyle birlikte sona erdi. 

DSC 2623

ANMA PROGRAMI

 DSC 2598

DSC 2612

DSC 2589

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması