KAYMAKAMIMIZ İLÇEMİZE GELECEK AHISKALI SOYDAŞLARIMIZI UKRAYNA'DA ZİYARET ETTİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


KAYMAKAMIMIZ İLÇEMİZE GELECEK AHISKALI SOYDAŞLARIMIZI UKRAYNA'DA ZİYARET ETTİ


ahıska türkleri

Ahıska Türklerinin tahliyesi, Başbakanlık koordinatörlüğünde Dünya Ahıska Türkleri Birliği, Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Ukrayna makamlarının işbirliğiyle gerçekleştirdi.

Ukrayna'nın Harkov şehrinden gerçekleştirilen tahliye esnasında Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz, Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar ve Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu'da hazır bulundu.

Ukrayna'nın doğusunda, Rusya'nın desteklediği ayrılıkçıların başlattığı iç savaş yüzünden evlerini ve işlerini kaybeden Ahıska Türklerinden oluşan ikinci kafile Türkiye'ye hareket etti.

 

Ahıska Türklerinin tahliyesi, Başbakanlık koordinatörlüğünde Dünya Ahıska Türkleri Birliği, Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Ukrayna makamlarının işbirliğiyle gerçekleştirdi. Ukrayna'nın Harkov şehrinden gerçekleştirilen tahliye esnasında Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz, Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar ve Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu da hazır bulundu.

İkinci kafilede Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk şehrinden gelen 35 aileden oluşan 182 Ahıska Türkü, Harkov'dan Türk Hava Yollarına (THY) ait bir uçak ile Erzincan'a uğurlandı.

Türkiye'nin kucak açtığı Ahıska Türkleri, Başbakanlık Toplu Konut İdaresine ait eşyalı dubleks evlere yerleştirilecek.

Ukrayna'nın doğusunda yaşayan Ahıska Türkleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda Türkiye'de iskan ettirilmeye başlamıştı.

Ukrayna'dan 25 Aralık 2015'te getirilen 439 kişilik 116 aileden oluşan kafile Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilmişti.

TOKİ tarafından Üzümlü ilçesinde yaptırılan konutlara yerleştirilecek aileler için kaymakamlık tarafından evlerinin tüm eşyaları ve kışlık yakacakları alınmıştı.

ahıska türkleri

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması