KAYMAKAM TEKBIYIKOĞLU "ÇİNİ VE TEZHİP SANATIMIZ YENİDEN MİMARİDE" PROJESİNİ TRT GAP RADYOSUNDA TANITTI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


İLÇE KAYMAKAMIMIZ BÜLENT TEKBIYIKOĞLU "ÇİNİ VE TEZHİP SANATIMIZ YENİDEN MİMARİDE" PROJESİNİ TRT GAP RADYOSUNDA TANITTI


kkk

Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Başbakanlık Tanıtma Fonu'na sunulan “Çini ve Tezhip Sanatımız Yeniden Mimaride” projesini canlı yayında bağlandığı TRT GAP Radyosu’nda anlattı.

Onaylanan proje hakkında radyoda röportaj veren Kaymakam Tekbıyıkoğlu, projenin detaylarını ve amaçlarını anlattı. Projeyi tanıtmadan önce Ahlat’ı uzun uzadıya tanıtan Kaymakam Tekbıyıkoğlu, Ahlat’ın herkes tarafından bilinmesi ve görülmesi gerektiğini söyledi.

 

Daha sonra proje hakkında bilgi veren Kaymakam Tekbıyıkoğlu, Türkler tarafından Anadolu’da ki ilk çini ve seramik atölyelerinin yapıldığı yerin Ahlat olduğunun altını çizerek; “Ahlat’ta yapılan kazılarda ortaya çıkan sırlı-sırsız seramik örneklerinden anladığımız gibi çini atölyelerinin 12. Yüzyılda mevcut olduğunu görüyoruz. Ahlat'ın, Türk motif kataloğuna muazzam bir katkısı var. Büyük saraylarda gördüğümüz, yeni yapılan devlet binalarında gördüğümüz  Selçuklu yıldızları, Selçuklu motiflerinin bir çoğu Ahlat kaynaklıdır. Biz bu sanatı tekrardan Ahlat’ta nasıl canlandırırız kaygısını duymaktaydık. Bu çalışmalarımız hem belediyemiz, hemde üniversitemizle 5-6 yıl öncesinde başladı. Çiniciliği tekrardan canlandıralım diye ilçemizde bazı kurslar ve çini atölyeleri açtık. Bayanlarımıza bu yönde eğitim vermek için gayret gösterdik. Bu projeyle maksadımız Ahlat’taki motifleri tekrar çeşmelerimize, özel binalarımızda yer bulmasıdır. Projemizin özelliği şu; İlk başta çini ve seramik konusunda uzman bir öğretim üyemize Ahlat motiflerini çini üzerine resmetmektir. İlçemizde 10 tane tarihi özelliği olmayan çeşmelerimiz, Ahlat taşından Selçuklu Motifleri kullanılarak yeniden yapılacak ve Ahlat’ta üretilen Selçuklu motiflerinin üzerinde olduğu çiniler bu çeşmelere bezenecek. Bunun haricinde ilçemizde 122 adet sahabenin olduğu kaynaklar yazıyor. Bunların bölgesini biliyoruz ama birebir mezarlarını bilmiyoruz. Fakat özellikle ünlü Yemen Valisi Muaz Bin Cebel’in oğlu Abdurrahman Gazi ilçemizde metfun durumda. Bu sahabenin mezarı 1974 yılında ilçemizde bir kümbet mimarisi de hakim olduğu için bir ustamız tarafından yapılıyor. Bunu içerisini yine el yapımı çini seramiklerle bezeyeceğiz.  Aynı zamanda yine bu kümbetin içerisine kesit sanatı ve kalem işleriyle bir tavan süslemesi, bir pencere süslemesi yapılacak. Çok estetik bir eser ortaya çıkarma gayretindeyiz. Buradaki maksadımız şu; İnsanlar geçmişinden kuvvet alıyor. Bizde geçmişimizden kuvvet alma gayretindeyiz. Geçmişteki özelliklerimizi, hafızamızı tekrar geri canlandırmanın geleceğe yön vermek açısından inanıyoruz. Böyle bir projemiz oldu. Başbakanlığımıza sunduk. Başbakanlığımızda uygun gördü” dedi.

 

Kaymakam Tekbıyıkoğlu radyo röportajının sonunda ise sanat ve tarihe alakası olan, ilgi duyan tüm herkesi Ahlat’a davet etti.

 

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması