İLÇE KAYMAKAMIMIZ VE BELEDİYE BAŞKANIMIZ İZMİRDE DÜZENLENEN BİTLİS TANITIM GÜNLERİNİ DEĞERLENDİRDİLER PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

İLÇE KAYMAKAMIMIZ VE BELEDİYE BAŞKANIMIZ İZMİR DE DÜZENLENEN BİTLİS TANITIM GÜNLERİNİ DEĞERLENDİRDİLER


DEĞERLENDİRMEAhlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, 25-28 Aralık tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen ‘Bitlis Tanıtım Günleri’ni değerlendirdi.

Yerel basına tanıtım günlerini değerlendiren Kaymakam Tekbıyıkoğlu ve Başkan Çoban, İzmir'de düzenlenen tanıtım günlerinde istenilen verimi aldıklarını vurguladılar.Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu yapmış olduğu değerlendirmesinde, Ahlat standının her yönüyle ilgi odağı olduğuna değinerek şöyle konuştu: "Bu yıl 25-28 Aralık tarihleri arasında İzmir'de ikincisi düzenlenen Bitlis Tanıtım Günleri ilçemiz adına son derece faydalı oldu. Bu programdan önce ilçemizde Belediye Başkanımız, STK'lar, oda başkanları ve daire amirlerimizle beraber ilçemizi en iyi nasıl temsil edebiliriz diye toplantılar yapmıştık. Bu toplantıda alınan kararlarında tanıtım günlerinde olumlu tezahürlerini gördük. Çok güzel bir sergi çalışmamız oldu. İ

 

lçemizi tanıtan Ahlat Kaymakamlığı fotoğraf sergisi açtık.  Bu oldukça dikkat çekiciydi. Ahlat’ta 3 tane fotoğraf derneği var. Bu derneklerin muazzam bir arşivi var. 3 dernekten topladığımız fotoğraf arşivinden  Ahlat’ı en iyi şekilde temsil edecek 80 fotoğraftan oluşan fotoğraf sergisi açtık. Standımızı ziyaret eden misafirlerimiz sergilenen fotoğraflar sayesinde Ahlat’ı tanıma fırsatı buldu. Ahlat hakkında kısa bilgiler olan, Ahlat’ın medeniyet tarihindeki, kültür tarihindeki yeri ve katkılarını anlatan, tarihteki önemini anlatan kısa notları  “Ahlat Hakkında Bunları Biliyormusunuz?” başlığı adı altında 2 adet rollup banner vasıtasıyla standımızın giriş ve çıkışına astık. Oda oldukça dikkat çekiciydi.

Belediyemiz ile birlikte hazırlayarak ikram ettiğimiz yöresel ürünlerimiz oldukça beğeni topladı. Bunun haricinde geçen yıl bir proje kapsamında hazırladığımız ve hem daire amirlerinden hemde esnaf ve sanatkarlarımızdan oluşan Ahlat Kaymakamlık Korosu adeta tanıtım günlerinin gündemine oturdu. Ahlat, hepimizin malumu olduğu üzere bağrından 84 türküyü çıkarmıştır. Belki başka il ve ilçelere nasip olmayan bir zenginliğe sahiptir. Bu zenginliği de tanıtım günlerinde sergileme imkanı bulduk. Hem Ahlat standının içerisinde hem de büyük konser alanında türkülerini seslendiren koromuz büyük beğeni topladı.”

Tanıtım stantlarını önemli misafirlerinde ziyaret ettiğini belirten Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu; “Standımızı önemli bürokrat ve siyasilerde ziyaret etti. İzmir Valisi ve eski Ahlat Kaymakamı Mustafa Toprak bey efendi standımızı şereflendirdi. Kendisinin Ahlat'a çok fazla hizmeti geçmiş ve halen hakkında övgüyle bahsedilen bir idari amirdir. Kendisinin halen Ahlat'a muazzam bir sevgisi var. Ahlatlıların da vali beye karşı hiç yitirmedikleri güzel bir muhabbetleri var. İzmir, Manisa ve Aydın bölgelerinde oldukça fazla Ahlatlı yaşıyor. Tanıtım günleri münasebetiyle bu bölgelerde bulunan hemşerilerimiz standımızı ziyarete geldiler. Tekrar bir buluşma ve kaynaşmayla birlikte standımız adeta bir festival alanına dönüştü. Orada fazla hemşerimizin bulunması ve tanıtım günlerine iyi hazırlanmamız dolayısıyla bir çok standın önündeydik" dedi.

 

BELEDİYE BAŞKANI ÇOBAN: “BU YIL ÖNEMLİ BİR FESTİVAL PROGRAMIMIZ VAR.”

Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban ise değerlendirmesinde, tanıtım günlerine Ahlat olarak çok iyi hazırlandıklarını ve genel olarakta çok iyi tanıtım yaptıklarını belirterek konuşmasına şöyle devam etti: "Tanıtım günleri gerek Kaymakamlığımızın gerekse belediyemizin ciddi anlamda önem verdiği konulardan bir tanesidir. Bu konuda da beraber hareket ettik. Özellikle tanıtım günleri ile ilgili çalışmalarımızda Kaymakamlığımız ve belediyemizle el birliği içerisinde perçinleştiriyoruz. Malumunuz ilkini Ankara'da, daha sonra İstanbul ve İzmir'de tanıtım günleri düzenlendi. Bu yıl da İzmir’de ikincisini gerçekleştirmiş olduk. Tanıtım günlerinde hedef kitle bizim için oldukça önemliydi. İç kültürümüzü, değerlerimizi, mirasımızı bilmeyen İzmir'de mukim bulunan insanlara götürdük. Basın aracılığıyla tanıtımımızı Türkiye'ye duyurduk. Ama bir başka boyutu var çok daha anlamlıdır. Yakın tarihe kadar ciddi göç vermiş adreslerden biri olmamız itibariyle İzmir'de ciddi anlamda Ahlatlıların olduğunu gördük. Bitlis il ve ilçeleri içinde bu geçerlidir. Onlarında Ahlat ile bağlarını daha sağlam bir boyuta taşımak, kopmamasını sağlamak ve bizim içinde bir Sıla-i Rahim gibi değerlendiriyoruz. Yani hedef kitlelerimize ulaşma anlamında yaptığımız çalışmalar çok doğru neticeler vermiştir. Gerek Kaymakam bey ile ekibinin gerekse belediye ekibimizin paylaşımlarından gelen olumlu sonuçları gördük. Ancak tanıtım bizim için sadece bu günlerle sınırlı değil. Allah nasip ederse bu yıl önemli bir festival programımız var. Her yıl yaptığımız Ahlat-Avrasya Kültür Buluşmasına geçen yıl ülke genelinde yaşanan olumsuz hadiselerden dolayı ara vermek zorunda kaldık. Uluslararası bir şenliğimizde var ve tanıtımda önemli bir rol oynuyor. Burada etkinlik kapsamları da oldukça geniş. Müzikten spora, ressamlara, fotoğrafçılara ve sanatçılara ulaştığımız bir alan. Diğer bir konu tanıtımda başta sayın kaymakamımız, bizler, basın mensupları, STK'larımız, halkımız bunu bir kompozisyon gibi ele alarak tanıtıma kuvvet vermelidir. Buralar İnşallah turizme dayalı bir hamle yapacaksa bunun altında yatan ana unsur tanıtım mevzusudur. İlçe olarak bu konuda başarılıyız. Bitlis tanıtım günleri vesilesiyle başta Bitlis Valisi sayın Ahmet Çınar, Milletvekilimiz sayın Vedat Demiröz ve İlçe Kaymakamımız sayın Bülent Tekbıyıkoğlu'na teşekkür ediyorum" dedi.

 
 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması