FATİH PROJESİ KAPSAMINDA 10. SINIF ÖĞRENCİLERİNE TABLET DAĞITIMI YAPILDI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


FATİH PROJESİ KAPSAMINDA 10. SINIF ÖĞRENCİLERİNE TABLET DAĞITIMI YAPILDI


TABLET1

AHLAT’TA ÖĞRENCİLERE TABLET DAĞITILDI

Ahlat Sadullah Gencer Anadolu Lisesi’nde Fatih Projesi kapsamında 10. sınıf öğrencilerine tablet bilgisayar dağıtımı yapıldı. 
Sadullah Gencer Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen tablet dağıtım törenine Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Belediye Başkan Vekili Güven Gültay, Emniyet Müdürü Erdem Yaban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden ve Milli Eğitim Şube Müdürü Basri Dağgöl katıldı. Tablet dağıtımı öncesi Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu bir konuşma yaptı. Tekbıyıkoğlu; "Gençler, devletlerin Milli Eğitim politikasının  bir tek amacı var. O da çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe yetiştirmektir. Çağın donanımlarıyla onları donatmaktır. Bilginin ahlakla, edeple, fedakarlıkla ve milliyetperverlikle birlikte çocuklarımıza verirken bununla çağın gereksinimi olan donanımını da çocuklara aktarmalıyız. Bilgi bir kaynaktır. Bu bilgi kaynağı sürekli değişiyor. Bizim dönemimizde böylesine İnternet gibi mobil teknoloji araçları yoktu. Dönemimizde ansiklopedilerden bilgi almaya çalışırdık. Ansiklopedi okumanın çok faydasını gördüm Sizlerin de okumanızı tavsiye ederim. Fakat teknoloji hızla değişiyor. Elektronik ortamdan bilgi elde etmek için bilgisayar ve mobil cihazlara ihtiyaç duyuluyor.

 

 

Devletimizde, Milli Eğitim politikamızda sizin bu güncel olan bilgiyi anında yakalayabilmeniz için son derece modern cihazları vermeyi amaç edindi. Sizleri geleceğe hazırlamak için bunları uygun bir enstürman olarak gördü.  İnternet tek bilgi kaynağı değil. Örneğin internetten arama motoruna İslam yazdınız. İslam hakkında size verdiği bilgiyi algılıyorsunuz. Yani size bu bilgiyi veren sistem aradığınız bilgiyi doğru olarak vermiyorsa yanlış algılayabilirsiniz. Yani bazı devletler kendi milli arama motorlarını hazırlamaya çalışıyor. Bizimde en kısa zamanda bu tür çalışmaları yapmamız lazım. Çünkü sizin aradığınız bilgiyi zaman zaman kendi istediği şekilde verebiliyor. Buda algı yönetiminde çok önemli problemlere sebep olabilir. Tabletleriniz hayırlı ve uğurlu olsun. İnşallah sizlere fayda sağlayacaktır" dedi.     

Konuşmanın ardından Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Belediye Başkan Vekili Güven Gültay, Emniyet Müdürü Erdem Yaban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden, Milli Eğitim Şube Müdürü Basri Dağgöl ve Okul Müdürü Serdar Aydın tarafından 101 öğrenciye tablet bilgisayarı dağıtıldı. Tablet dağıtım töreni toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

-FATİH PROJESİ-

 

Fatih Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla Bilgi Teknolojisi (BT) araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde derslerde etkin kullanımı için; okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarımızın 620.000 dersliğine dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve internet altyapısı sağlanacaktır. Dersliklere kurulan Bilgi Teknolojisi donanımının öğrenme-öğretme sürecinde etkin kullanımını sağlamak amacıyla öğretmenlere hizmetiçi eğitimler verilecektir. Bu süreçte öğretim programları BT destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-İçerikler oluşturulacaktır. Bu kapsamda Fatih projesi beş ana bileşenden oluşmaktadır. Bunlar: 1- Donanım ve Yazılım Altyapısının Sağlanması, 2- Eğitsel e-İçeriğin Sağlanması ve Yönetilmesi, 3-Öğretim Programlarında Etkin BT Kullanımı, 4- Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitimi, 5- Bilinçli, Güvenli, Yönetilebilir ve Ölçülebilir BT Kullanımının sağlanmasıdır. Fatih Projesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup, Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenen bir projedir. 3 yılda tamamlanması planlanmıştır. 1. Yıl ortaöğretim okulları, 2. Yıl ilköğretim ikinci kademe, 3. Yıl ise ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarının Bilgi Teknolojisi (BT)  donanım ve yazılım altyapısı, e-içerik ihtiyacı, öğretmen kılavuz kitaplarının güncellenmesi, öğretmenler için hizmetiçi eğitimler ve bilinçli, güvenli, yönetilebilir BT ve internet kullanımı ihtiyaçlarının tamamlanması hedeflenmektedir.

TABLET1

 TABLET3

 

 

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması