İLÇEMİZDE 10 KASIM ATATÜRKÜ ANMA PROGRAMI ÇELENKLERİN SUNULMASIYLA BAŞLADI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


İLÇEMİZDE 10 KASIM ATATÜRKÜ ANMA PROGRAMI ÇELENKLERİN SUNULMASIYLA BAŞLADI


5 2

 İlçemizde de Atatürk'ün ölümünün 77.yıldönümü sebebi ile bir anma programı düzenlendi.

  Ahlat'taki program sabah Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk büstüne çelenklerin bırakılması ile başladı. Daha sonra siren sesiyle birlikte Atatürk'ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okundu. Anma programı daha sonra Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Ertuğrul Gazi Konferans Salonu'nda devam etti.

Burada ki program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Daha sonra günü anlam ve önemini belirten konuşmayı Ahlat Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinden Kazım Tıkır yaptı. Tıkır konuşmasında: "Bağımsılzık savaşımızın önderi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, büyük komutan, eşi bulunmaz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yumduğunda 57 yaşındaydı.

 

 

Ömrünün büyük kısmını sıkıntılar ve savaşlar içeriisnde geçiren Büyük Önder yaşamını Türk Milleti'nin bağımsızlığına ve gelişimine adamış eşsiz bir liderdir. Bilgili, barış yanlısı, hoşgörülü oluşuyla da tüm milletlerin saygı duyduğu örnek bir kişilik olan Atatürk, yüzyıllar boyunca cesaret edilemeyen dönüşümler gerçekleştirerek ekonomik, siyasal ve sosyal alanda köklü devrimler yapmıştır. Bu değişimler asla kolay olmamış milleti için canını ortaya koymaktan çekinmemiştir. Atatürk, ülkesi ve milleti için yapmış olduğu değişim hareketleriyle dünyayı derinden etkilemiş, ulusumuza olduğu kadar insanlığa da mal olmuştur. O, ölümüne kadar yaşamının her evresinde hep geleceği düşünerek ileriye bakmış, geçmişe takılıp kalmanın geleceğini kurtaramayacağını bilerek, gelecekle ilgili planlar yaparak, kararlar almıştır. Atatürk'ün ani ölümü ebetteki Türk milletini derin bir kedere sevk etmiş, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ata'sının ilkeleri ışığında ilerleyerek çağdaş ve modern bir dünya devleti haline gelmiştir. İşte bu sebeplerde dolayı yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık tutan yüzyılla değil bin yıla damgasını vuran Büyük Önder Atatürk, sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacak, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeye devam edecektir. Saygı ve özlemle" dedi.

  Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından Dağ Başını Duman Almış ile Mustafa Kemali Düşünüyorum adlı şiirlerin okunması ve  Atatürk'ün Hayatı ve İlkeleri adlı konuşma yapılmasıyla devam etti.

  Daha sonra Kahramanlar "Atatürk" Oratoryosuyla birlikte  anma programı sona erdi.

  Düzenlenen anma programına Ahlat İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

5 2

1 62 7

3 6

6 1

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması