SAYIN VALİMİZ AHMET ÇINAR İLÇEMİZİ ZİYARET ETTİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


SAYIN VALİMİZ AHMET ÇINAR İLÇEMİZİ ZİYARET ETTİ


valimiz ahmet çınar

 Göreve yeni başlayan Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Ahlat ilçesinde çeşitli gezi ve incelemelerde bulundu.

Ahlat Kaymakamlığı tarafından öğretmenevi bahçesinde düzenlenen kahvaltıya katılmak üzere ilçeye gelen Vali Çınar'ı, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı A.Zafer Bayram , Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban,  İlçe Emniyet Müdür  Vekili Erdem Yaban karşıladı.

Burada yapılan kahvaltının ardından Vali Çınar ilk olarak Ahlat Müze ve Karşılama Merkezini ziyaret etti. Müzeyi gezerek incelemelerde bulunan Vali Çınar'a yetkililer tarafından bilgi verildi.

Daha sonra Anadolu'nun Orhun Abideleri olarakta nitelendirilen Ahlat Selçuklu Mezarlığına geçti. Selçuklu Mezarlığı'nda uzun süre gezerek Kaymakam Tekbıyıkoğlu ve Başkan Çoban'dan bilgi alan Vali Çınar, mezar taşlarını dikkatle inceledi.

 Selçuklu Mezarlığı'nda gazetecilere açıklama yapan Vali Çınar, Ahlat'ın özellikle de Selçuklu Mezarlığı'nın tüm Dünyanın ve insanlığın değeri olduğunu söyledi.

Vali Çınar, bütün insanlığın buraya sahip çıkması gerektğini ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:

 

 

"Ama herşeyden önce Türklerin, milletimizin Anadolu'ya yerleşmesi, burada büyük devlet ve medeniyetler kurmasının başlangıç noktası olması yönüyle çok önemlidir. Selçuklu Mezarlığı büyük bir eserdir. Hem sanat anlamında  önemli hem de buranın manevi değerleri, geçmişi, ilmi kökleri bugünü aydınlatan bugüne etkileri olan bir ocak gibidir. Bu yönden çok değerlidir. Burası Türklerin Anadolu'ya gelişi, medeniyetin kuruluşu ve bugüne kadar milletimizin, Devletimizin gelişine merkez olmuş, ocak olmuş, başlangıç olmuş bir medeniyet merkezidir. Çanakkale'den geldim. Çanakkale hem bütün Dünyanın neredeyse bir olup, o dönem Osmanlı Devleti olan Devletimizin yok edilmesine, milletimizin geleceğine, istikbalinin karartılmasına, tarihten silinmesine yönelik büyük bir saldırıya milletimiz tek bir yürek olarak 9 cephede mücadele etmiştir. Ama bugünkü büyük Türkiye'nin varoluş etkisi olan, tarihe etkisi olan en büyük savaş, en büyük zafer Çanakkale'de kazanıldı. Çanakkale Valisi oalrak oraya atanmaktan büyük onur ve gurur duymuştum. Yine Türk medeniyetinin Anadolu'da yeşerdiği, büyüdüğü bu noktaya da vali olarak atanmış olmaktan dolayı büyük onur duyuyorum. Bu değerlerimizi hepimizin koruması ve nesillerimize bir bilgi olarak aktarılması, buraların mutlaka Çanakkale gibi gençlerimize, çocuklarımıza gezdirilmesi, bir bilinç ve bilgi ile kendi milli duygularını güçlendirecek etki oluşturulması bakımından çok önemlidir. Hep birlikte bu  şehirde bulunan tüm yöneticiler, bütün dinamikler herkes bir oalrak bu kimliğin muhafazası, bu eserlerin korunması ve milletimizin evlatlarına buraların tanıtılarak milli bilinç ve duyguların artırılmasına yönelik  çalışmaların yaptırılması gerekiyor. İnşallah bu çalışmaları da yapacağız. Bugüne kadar çok güzel çalışmalar yapılmış. Kültür Bakanlığımız büyük destekler vermiş. Beldiye Başkanımızı da tebrik etmek istiyorum. Burada bulunan yöneticilerimizin çaba ve aktiflikleri olmasa bu seviyelere de gelmezdi diye düşünüyorum. Hali hazırda bir takım projeler hazırlanmış. Bir kısmı uygulnamış bir kısmı da uygulanma aşamasına gelmiş. Bu kimliğin muhafazası açısından projelerin mutlaka devereye sokulması ve yürütülmesi gerekiyor. Bizde elimizden geleni yapacağız" dedi.

Daha sonra Ulu cami kalıntılarını gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Çınar, ardından Dünyada ki iki örnekten biri olan Emir Bayındır Kümbetini gezdi. Tarihi mekanları gezdikten sonra Vali Çınar ilçenin önemli el sanatlarından olan Baston atölyesini ziyaret etti. Burada baston ustası Refa Gökbulak'tan Ahlat Bastonları hakkında bilgi alan Vali Çınar'a, Kaymakam Tekbıyıkoğlu ve Başkan Çoban tarafından baston hediye edildi.

Vali Çınar'a Ahlat gezisinde, Vali yardımcısı Salih Altun, Bitlis İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Tatvan Kaymakamı Murat Erkan, Mutki Kaymakamı Mehmet Kılıç ve Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy'da eşlik ettiler.

valimiz ahmet çınar

 

3 1

 

4 1

 

DSC 0244

 

DSC 0239

DSC 0258

DSC 0241

 

DSC 0261

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması