AVUSTRALYALI CLAUDİA, AHLAT'LI 15 ÇOCUĞA BASKI-GRAFİK TEKNİKLERİNİ ÖĞRETTİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

AVUSTRALYALI CLAUDİA, AHLAT'LI 15 ÇOCUĞA BASKI-GRAFİK TEKNİKLERİNİ ÖĞRETTİ


7 1

Yaklaşık 15 gündür Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunan Avustralyalı sanat öğretmeni Claudia Kragulj, yapmış olduğu küçük projesiyle Ahlatlı 15 çocuğa baskı grafik tekniğini öğretti.

  Eşinin Ahlatlı olması münasebetiyle ilçeye gelen Claudia Kragulj, Avustralya'da bulunan bir lisede sanat öğretmeni olmasının yanı sıra orada kurmuş oldukları bir gurupta ise Kültür Elçisi olarak ta görev yapıyor.

  Ahlat'ı yakından tanıyan Kragulj, sanatını ilçede ki çocuklara öğretmek için büyük çaba sarf etti. İlçeyi  bir süre gezen ve oldukça beğendiğini ifade eden Kragulj, daha sonra sanatını çocuklara öğretmek için Ahlat'ta faaliyet gösteren Bir Dünya Fotoğraf Gezi Kültür ve Turizm Derneği ile irtibata geçerek yer desteği istedi.

 

 

 

Projesini anlatan Kragulj'a, çocuklara eğitim verebilmesi için dernek binası tahsis edildi. Ahlatlı 15 çocuğa BİDFOD dernek binasında baskı-grafik tekniğinin bazı özelliklerini öğreten Kragulj, çocukların kısa sürede oldukça başarılı işler çıkardıklarını söyledi.

  İlçede ki tarihi yapıları çocuklarla birlikte baskı grafik tekniğiyle kağıt ve çeşitli nesnelere işlediklerini belirten Kragulj İHA muhabirine yapmış olduğu açılamasında:

  “Avusturalya’dan geliyorum. Avusturalya’da bulunan bir lisede sanat öğretmeniyim. Aynı zamanda orada ki gurubumuz adına sanat elçisi olarak çalışıyorum. İlk defa Ahlat'a geldim. Burada çocuklarla küçük bir proje yapmak istedim. Projemin amacı ise çocuklarda kültürel ilgiyi artırmak ve sanat faktörünü geliştirmek. Aynı zamanda eşimde Ahlatlı. Sanat amaçlı çeşitli projeler yapıyoruz. Daha önce Ermenistan’ın Gümrü şehrinde bulunan bir yetimhanede ki çocuklarla proje yaptık. Bunun yanı sıra Çek Cumhuriyeti’nde değişim programı yaptık.  Ahlat'ta faaliyet gösteren Bir Dünya Fotoğraf Gezi Kültür ve Turizm Derneği (BİDFOD) ile değişim programı yapabiliriz. Bu projeyi yapmamın sebebi  Ahlatlı çocuklara ilçede ki tarihi yapıların önemini ve Selçuklu'lardan kalma kültürel güzellikleri anlatmaktadır. Bunun yanı sıra bugün burada çocuklarla beraber Ahlat'ın tarihi yapılarını yapmış olduğumuz bir sanatla belkide ilerde kartpostal şeklinde çıkartabiliriz. Ahlat'ta bulunan yaklaşık 15 çocukla ilçede ki tarihi eserlerin, kümbetleri ve Selçuklu mezar taşlarının şablonunu çıkartıp baskı ve grafik olarak yapıyoruz" dedi.

AVUSTRALYALI SANATÇIYI ZİYARET ETTİLER

  İlçe Kaymakamımız Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban ise, BİDFOD binasında çocuklara sanat öğreten Claudia Kragulj'i ziyaret ettiler.

Kaymakammız Bülent Tekbıyıkoğlu ve Başkan  Mümtaz Çoban burada Kragulj'iden ve dernek başkanı Samet Adıyaman'dan bilgi aldılar.

 

  Kaymakam Tekbıyıkoğlu burada Kragulj ile bir süre sohbet ederek, Avustralyalı sanatçıdan çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kaymakam Tekbıyıkoğlu ve Başkan Çoban , özelllikle Ahlat'taki tarihi yapıların baskı grafik yöntemiyle işlenmesinden dolayı memmnuniyet duyduklarını belirttiler.

 

 

1 4

2 5

 

4 4 5

 

7 1

6 1

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması