SULTAN 2. ABDULHAMİTİN TORUNU ORHAN OSMANOĞLU İLÇEMİZİ ZİYARET ETTİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


SULTAN 2. ABDULHAMİTİN TORUNU  ORHAN OSMANOĞLU İLÇEMİZİ ZİYARET ETTİ


IMG 9366

 İlçemizde  bulunan Dünyanın en büyük İslam Mezarlığı’nı ziyaret eden Sultan 2’inci Abdülhamid Han'ın torunlarından Orhan Osmanoğlu, dedelerinin burada yattığını ifade ederek, buradan içeri girerken manevi bir koku aldığını söyledi.

  Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gelen Şehzade Orhan Osmanlıoğlu, Bitlis’in Ahlat ilçesine de gelerek Selçuklu Meydan Mezarlığını gezdi. Osmanoğlu’na,  İlçe Kaymakamımız Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban’ da eşlik ettiler.

  Bir süre mezarlıkta gezerek bilgi alan Osmanoğlu ve beraberindekilerin, abidevi mezar taşlarından oldukça etkilendikleri de görüldü.

  Gezinin ardından  açıklama yapan Sultan 2. Abdülhamid Han'ın torunlarından Orhan Osmanoğlu, Ata yurduna geldikleri için mutlu ulduğunu belirterek:

“1974 yılında anayurdumuz yani Türkiye’ye geldik. Yasaklıydık. Yaklaşık 40 yıldan beri bu diyara ilk defa geliyorum. Çok mutluyum. Ata yurduna geldim. Buradan içeriye girerken manevi bir koku aldım. Hem manevi hem de fiziki bir şekilde buradan etkilendim. Dedelerimiz burada yatıyor. Ahlat, İslam aleminde çok değerli bir yerdir. Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban’da ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kaymakamımız Bülent Tekbıyıkoğlu ise konuşmasında Ahlat’ınmedeniyetimizin başlangıç yeri olmakla beraber birçok boyu bağrında ağırlayarak, istasyon görevi yapmış olan mübarek bir şehir olduğunu söyledi. Kaymakamımz Tekbıyıoğku: “Medeniyetimiz için çok önemli olan ve UNESCO dünya mirası listesinde olan Ahlat Selçuklu Mezarlığındayız. Yanımızda Osmanlı Hanedanının bir üyesi olan Orhan Osmanoğlu var. Ahlat medeniyetimiz için önemli bir yer. Malazgirt harbinden çok daha önce hem Türkleşen hem de İslamlaşan bir şehirdir. Aynı zamanda medeniyetimizin başlangıç yeri olmakla beraber birçok boyu bağrında ağırlayarak, istasyon görevi yapmış olan mübarek bir beldedir. Avşar, Bayat, Kınık boylarının yanı sıra Kayı Boyu da ilçemizde çok uzun süre ağırlanmıştır. Kayı Boyu ve Hanedan Boyu tam 170 yıl boyunca Ahlat’ta kalmıştır. Türk medeniyetinin altın çağı olan Osmanlı hanedanın kurucusu olan Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi ve onun babası Süleymanşah’ta ilçemizde dünyaya gelmiştir. Onun da babası Kayıalp’ te hem Ahlat’ta doğmuş hem de mezarı Evliya Çelebi’nin söylediğine göre ilçemizde bulunuyor. Ulu Hakan Gök Sultan Abdulhamithan, Ahlat için Ermeni görüşmelerinde “İstanbul’dan kıymetlidir. Ceddi Ali Osman Ahlat’ta yatar. Ahlat’ı vermem İstanbul’u veririm” diye Ahlat’ın kıymetini açıklayan ifadeleri olmuştur. Bugünde Sultan Abdulhamithan’ın torunlarını ağırlıyoruz. Bundan dolayı da müşerref olduk. Kendileri de buradaki manevi havadan etkilendiler. Ahlat’a geldikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban ise: “Öncelikle Şehzade Orhan Osmanoğlu bey efendiye hoş geldin diyorum. Kendileri de zikrettiler zaten Ata Yurtlarına geldiler. Ahlat Selçuklu Mezarlığı’nda ki bu buluşma sanırım çok anlamlı olmuştur. Sultan Abdülhamid Han Türk tarihinin çok önemli liderlerinden bir tanesidir. Çokta haksızlığa uğramıştır. Bunun içinde inşallah millet yeniden onun kadirini, kıymetini, bilecek ve o önemi anlayacaktır diye düşünüyorum. Onlar aynı zamanda fikir üstatlarımızdır. Ahlat’ta Türk-İslam tarihi açısından özelliklede Anadolu Türk-İslam tarihi açısından en önemli dibace hükmündedir. Buranında kadir ve kıymetinin yeniden keşfedileceği kanaatini taşıyorum. Bir kader birliği var. Burası aynı zamanda bir tapu senedi hükmündedir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ilçenin önemli el sanatlarından olan Ahlat Bastonu Şehzade Osmanoğlu’na hediye edildi. Daha sonra çekilen toplu hatıra fotoğrafıyla birlikte gezi sona erdi.

IMG 9366

 

 IMG 9385

IMG 9358

 

 

IMG 9371

IMG 9404

IMG 9379

 IMG 9414

 

IMG 9426

IMG 9425

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması