İLÇEMİZ SELÇUKLU MEZARLIĞINDA İLK KEZ BÖYLE BİR MEZAR TAŞI GÖRÜLDÜ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


İLÇEMİZ SELÇUKLU MEZARLIĞINDA İLK KEZ BÖYLE BİR MEZAR TAŞI GÖRÜLDÜ 


SELÇUKLU MEZAR TAŞI SELÇUKLU MEZARLIĞI’NDA İLK DEFA GÖRÜLDÜ

Dünya'da ki  İki Örnekten Birisi olan Emir Bayındır Kümbeti'ni yapan Babacan İsimli ustanın Yapmış Olduğu Mezar Taşında İlginç Bilgiler Yer Alırken, Üzerindeki Kar Motifi İse İlk Defa Görülüyor.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı’nda yapılan liken temizliği ve restorasyon çalışmalarıyla birlikte yeni bilgilerde gün yüzüne çıkıyor.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı’nda hummalı bir çalışma sürdürülürken, yapılan liken temizliğiyle birlikte her geçen gün yeni bilgiler gün yüzüne çıkıyor.

Eski Ahlat Şehri Kazıları Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan tarafından yürütülürken, son yapılan çalışmalarla birlikte Dünyada ki iki örnekten biri olan Emir Bayındır Kümbetini yapan Bacan isimli ustanın yapmış olduğu bir mezar taşı bulundu.

 

 

Babacan isimli sanatkârın yapmış oldu mezar taşında ilginç bilgiler bulunurken, mezar taşının ön cephesine işlenen kar motiflerinin ise Selçuklu Mezarlığı’nda ilk kez görüldüğü belirtildi.

Konu hakkında gazetemize açıklamada bulunan Eski Ahlat Şehri Kazı Ekibi Üyesi Uzman Sanat Tarihçi Mustafa Oral, yapılan liken temizliğinin ardından okunan mezar taşlarıyla birlikte yeni bilgilerin gün ışığına çıktığını vurguladı.

 Uzman Sanat Tarihçi Mustafa Oral, Babacan isimli ustanın yapmış olduğu mezar taşında ilk kez rastladıkları kar motifinin olduğuna değinerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Burada yaptığımız çalışmalardan ilk olarak liken temizliğinin öneminden bahsetmek istiyorum. Liken temizliği yapılmadan önce bu mezar taşlarının üzerindeki herhangi bir motifi çözümlemek veya kitabeyi okumak mümkün değildi. Dolayısıyla bu şaheserlerin kimler için hangi dönemde yapıldığını üzerinde hangi süslemelerin olduğunu nelerin yazıldığını ve bu eserleri yapan maharetli ustaların  isimlerini bilmiyorduk. Mezar taşlarının uzman restoratörler tarafından liken temizliği yapıldıktan sonra hem liken ve benzeri oluşumların esere verdiği zararlar önlenmiş oluyor hem de eserin süsleme programı ve kitabesi çözümlenebilecek duruma geliyor. Bu sezonda liken temizliği çalışmaları yapılan eserlerde yaptığımız epigrafik çözümlemelerde daha önce mezar taşlarında ismine rastlanmayan bir sanatkâr isminin tespit edilmesi bizler için çok önemlidir. Çünkü bu sanatkâr aynı zamanda dünyada yalnızca iki örneği bulunan yarı baldaken tarzda yapılmış olan Emir Bayındır Kümbetini yapan Baba Can adlı sanatkârdır. Ayrıca bu eserdeki usta kitabesinde sanatkâr babasının ismini de Teoman olarak belirtmiştir. Daha önce böyle bir bilgi yoktu. Bu bilgiyi ilk defa ortaya çıkardık. Mezar taşının ön cephesinde bir kartuş içerisine alınmış kar motiflerinin ilk defa işlenmiş olması yine Ahlat Mezar Taşlarında daha önce görülmemiş bir süsleme örneğidir. Bu mezar taşının diğer bir önemi ise usta kitabesidir. Genellikle ustalar imzalarını batı dış yüze işlerken, bu usta ise güneye bakan yan yüze işlemiştir. Daha önce okunmuş olan hiç bir eserde sanatkâr imzasının bu kısma atıldığı tespit edilmemiştir. Bu gelişmeyle birlikte Emir Bayındır Kümbetini yapan ustanın bir mezar taşını yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu mezarda oldukça önemlidir. İçinde yatan metfunun 12 yaşında olduğu bildiriliyor. Yine bu özellikte bir ilktir çünkü daha önce korunan hiç bir eserde ölen kişinin kaç yaşında öldüğünü belirten bir ibareye rastlanmamıştır. Bu kişinin 12 yaşında olmasına rağmen hafız olduğu belirtilerek, mezar taşının yan yüzlerine Farsça şiirler yazılmıştır.İşte tüm bu bilgilerin elde edilmesi liken temizliği ile mümkün hale gelmektedir. Ahlat mezar taşlarının liken temizlikleri ve restorasyonları yapıldıkça buna bağlı olarak yapılan kitabe çözümlemeleri ışığında Ahlat'ın demografik yapısı, siyasi tarihi, yetiştirdiği bilim adamları, sanatkarlar, kadılar ve daha bir çok bilgi gün yüzüne çıkarılarak Kubbetül İslam Ahlat'ın ne denli önemli bir şehir olduğu daha net anlaşılmış olacaktır. Tarihi onu yağmalayanların değil; ona gönül ve emek verenlerindir” dedi.

SELÇUKLU MEZAR TAŞI

2

3

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması