KÜLTÜR VE TURİZİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI PROF.DR.A.HALUK DURSUN İLÇEMİZİ ZİYARET ETTİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


KÜLTÜR VE TURİZİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI PROF.DR.A.HALUK DURSUN İLÇEMİZİ ZİYARET ETTİ


11 Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. A.Haluk Dursun,  ilçemizde çeşitli gezi ve incelemelerde bulundu.

ilçemizde çeşitli gezi ve incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. A.Haluk Dursun, Ahlat’ın Anadolu’da Selçuklu tarihinin önemli yerlerinden belki merkezi diyebilecek bir mekan olduğunu vurgulayarak; “Türkiye’nin tanıtımında Ahlat öncü ve sembol bir yer olarak kendisini gösterecektir” dedi.

İlk olarak Ahlat Kaymakamlığı’na gelen Müsteşar Dursun’u, Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban karşıladı. Kaymakam Tekbıyıkoğlu’nun makamında bir süre sohbet eden Müsteşar Dursun’a Başkan Çoban ve Kaymakammız Bülent Tekbıyıkoğlu tarafından Ahlat’ın önemli el sanatlarındanolan Ahlat Bastonu ve Ahlat’ta yapılan Çinilerden hediye edildi.

 

Burada ki ziyaretin ardından ilçede bulunan Selçuklu Baston Atölyesini ziyaret eden Müsteşar Dursun, daha sonra Kale Mahallesinde bulunan tarihi Kadı Mahmut Camii ve İskender Paşa Camisinde incelemelerde bulundu.Buradan Selçuklu Mezarlığına geçen Müsteşar Dursun, Eski Ahlat Şehri Kazıları Başkanı Prof.Dr.Recai Karahan’dan çalışmaları hakkında bilgi aldı. Selçuklu Mezarlığı’nda bir süre yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

 

 

 

 

Burada ziyareti hakkına bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı MüsteşarıProf.Dr. A.Haluk Dursun: “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Türkiye’nin bütün bölgelerinde ki zenginliği, çeşitliliği, derinliği yerinde görmek ve bu konuda yapılmış olan çalışmaları tespit ederek, bundan sonrada neler yapılabileceğini ortaya çıkarmak için bir çalışma gurubu oluşturduk. Bunun da başında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak ben bulunuyorum. Bazı alanları Kültür tarihi bakımından özel alanlar ve pilot bölgeler olarak düşünüyoruz. Bunlar arasında Ahlat’ta var. Çünkü Selçuklu tarihinin Anadolu’nun Türkleşmesinde ki safhalarının en önemli bölgelerinden bir tanesi de Ahlat’tır. Geçtiğimiz afta sonu sayın Başbakan İstanbul’da Türk-İslam Eserleri Müzesinde Selçuklular Müzesi açtı. Bu sergide İznik’ten Konya’ya, Konya’dan Ahlat’a ve bütün bunların tamamında da Osmanlı’ya dönüşümde İstanbul’da ki gelişmeleri gösteren bir mekandı. Ve orada yine sayın Başbakanımızla Ahlat konusunu da değerlendirmeye aldık. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ahlat’ı baştan beri çok önemsiyor. Bu çalışmalar geçtiğimiz yıllarda başlamıştı. Şimdi sayın Bakanımız Ömer Çelik’in talimatıyla Ahlat’ta yaptıklarımızın yanına daha fazla neler bırakabiliriz. En üst seviyede Ahlat’ı nasıl ayağa kaldırabiliriz. Bunu yerinde görmek ve yerel yöneticilerimizle bunları değerlendirmek üzere Ahlat’tabulunduk. Restorasyon çalışmalarının geçmişte yapılanları ve gelecekte hangilerinin planlanmasının gerektiğini yerinde izliyoruz. Kale surlarından başlamak üzere Osmanlı dönemine ait eserlerde var. Bu eserlerinde yerinde tespitini yapıyoruz. Ahlat mimari miras bakımından son derece zengin bir yer. Aynı zamanda yaşayan insan değerleri ve etnografik eserler bakımından da zengin. Ahlat’ın bastonları asa geleneği bir marka olarak ön plana çıkmasına vesile oldu. Bunu da yine folklorik ve etnografik araştırmalar olarak Ahlat’a gelmişken inceliyoruz. Sonuçta öyle gözüküyor ki Anadolu’da Selçuklu tarihinin önemli yerlerinden belki merkezi diyebileceğimizbir mekanının Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle ve tabi Devlet desteğiyle nasıl daha iyi konumlandırılabileceği ve Türkiye’nin tanıtımında Ahlat bir öncü ve sembol bir yer olarak kendisini gösterecektir” dedi.

 

Ardından İlçenin sembollerinden olan Emir Bayındır Kümbeti, Çifte Hamam Kalıntıları, Harabeşehir Mağara Evleri ve Bayındır Köprüsünü de gezen Müsteşar Dursun, yeni yapılan Ahlat Müze ve Karşılama Merkezinde incelemelerde bulunduktan sonra ilçeden ayrıldı.

12

IMG 9002

11

10

8

9

3

1

4

5

6

7

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması