KAYMAKAMIMIZ BAŞARILI KURSİYERLERE SERTİFİKALARINI VERDİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


KAYMAKAMIMIZ BAŞARILI KURSİYERLERE

SERTİFİKALARINI VERDİ


3 2  Ahlat Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESO), İŞKUR Bitlis İl Müdürlüğü ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle Ahlat’ta açılan “Uygulamalı Girişimcilik Kursunu” başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika verildi.

Ahlat YBO Konferans salonunda düzenlenen sertifika töreninin açılış konuşmasını Ahlat ESO Başkanı

Mesut Şeker yaptı. Başkan Şeker konuşmasında:“Bugün burada uygulamalı girişimcilik eğitim programı sertifika töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizler 2014 yılında göreve seçildiğimizde esnafımızın haklarını korumakla birlikte yeni girişimcileri destekleyerek istihdam oluşturup, bölgemizin rekabet edebilirliğini artırmak ve devletimizin vermiş olduğu hibe kaynaklarından faydalanarak hem var olan esnaflarımıza yeni kaynaklar oluşturmak hem de esnaf sayısını artırmak temel görevimizdi. Bu çerçevede İŞKUR ve KOSGEB ile ortaklı açmış olduğumuz kurs neticesinde belge almaya hak kazanan girişimcilerimizin belgelerini sizlerin huzurunda dağıtacağız. Umarım almış olduğunuz belgeler sizlere ve ilçemize faydalı olacaktır” dedi.

 

Daha sonra bir konuşma yapan İŞKUR Bitlis İl Müdürü Alaattin Aslan, kursiyerlere hedeflerin peşinden gitmeleri gerektiğini belirterek: “Ahlat ilçemizde Ahlat Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanlığı ile birlikte KOSGEB’in destekleriyle Ahlat’ta 50 kişilik girişimcilik eğitimi kursunu açtık. Bugünde sertifikalarını kursiyerlerimize takdim edeceğiz. Tabi İŞKUR İl Müdürlüğü olarak ilimizde sadece İŞKUR’un destekleriyle yaklaşık 700 kişiye girişimcilik belgesi vermiş durumdayız. İŞKUR olarak amacımız istihdam olduğu için tabi ki girişimcilik belgesi alan arkadaşlarımızda iş yeri açıyorlar. Bu işyeri ile birlikte istihdam sağlıyorlar. Kafanızda bir iş oluşumu varsa siz o hedefe doğru gidin. Başka işlerle uğraşmayın. Her işi yaparım demekle hiçbir iş yapamazsınız. Eğer bir mesleğiniz varsa ve bu belgeyi almışsanız mesleğinize doğru ilerleyin. Aksi takdirde başarılı olamazsınız. Çünkü bu işi yapan arkadaşlarımızı görüyoruz. Kafanızda ki oluşum neyse projenizi o yönde verin. Hepinize başarılar diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

KOSGEB Bölge Müdürü Bilal Emre Yörük ise, ülkemizde girişimci havuzunun yaygınlaşması ve daha fazla girişimcinin olması adına önemli çalışmalar yapılmakta olduğuna değinerek:  “Ülkemizde gerek girişimcilik politikalarının oluşturulmasında, gerekse destek mekanizmalarının tasarlanması ve uygulanmasında faaliyetler gösteren KOSGEB idaremiz, bir yandan mevcut KOBİ’lerimizin güçlenmesi ve rekabet düzeylerinin yükseltilmesine yönelik destekler sağlarken, diğer taraftan da birçok yeni işletmenin doğuşuna ve yükselişine katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda da KOSGEB olarak, ülkemizde girişimci havuzunun yaygınlaşması ve daha fazla girişimcimizin olması adına önemli çalışmalar yapılmaktadır. KOSGEB ile Ahlat Esnaf ve Sanatkarlar Odamız arasında yapılan işbirliği de söz konusu bu çalışmaların güzel bir örneğidir. Ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi amacıyla bu çerçevede, Ahlat Esnaf ve Sanatkarlar Odamız ile birlikte Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı gerçekleştirilmiştir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve iş planına dayalı başarılı işletmelerin kurulmasının sağlanması hedeflenmiştir. KOSGEB Müdürlüğü olarak yapmış olduğumuz işbirlikleri neticesinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı kapsamında 7 bin 500 girişimciye sertifika verilmiştir. Eğitim programlarımızdan mezun olan ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilerimize ise aynı zamanda KOSGEB olarak yeni girişimci desteği verilmektedir. Yeni girişimci desteği kapsamında girişimcilerimize 30 bin TL tutarında geri ödemesiz hibe desteği sağlanırken 70 bin TL tutarında ise makine teçhizat alımı için sıfır faizli, 2 yıl ödemesiz kredi verilmektedir. Bu maksatla büyük özveri ile eğitimleri veren sayın hocalarımıza ve bugüne dek desteklerini esirgemeyen kaymakamımıza, belediye başkanımıza, İŞKUR İl Müdürlüğümüze ve bu organizasyonu düzenleyen Ahlat Esnaf ve Sanatkarlar Odamıza ve Yönetim kuruluna teşekkür ederek, saygılarımı sunarım” dedi.

Ardından bir konuşma yapan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, bir girişimcinin en önemli özelliğinin hayal dünyasının ileri olması gerektiğini belirterek:

“Bugün burada çok güzel bir organizasyon için, Ahlat’ın iş dünyasına kuvvetli bir adım atmak için KOSGEB Bölge Müdürlüğü, İŞKUR il Müdürlüğü ve Ahlat Esnaf Odasının düzenlediği sertifika töreni için bulunuyoruz. Üniversite İktisat dersi hocamız “Bir üretim yapmak için 4 şeyin bir araya gelmesi lazım. Bunlardan sermaye, emek, ham madde ve birde bunların yönetecek biri lazım”  derdi. İlk başta girişimciliğe heveslendiğiniz ve gayret gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bir girişimcinin en önemli özelliğinin hayal dünyasının ileri olmasıdır.  Sağlam hayal kurması gerekir. Hayaller daima insanların bir adım önünden gider. Hesaplanabilir riskleri almak gerekir. Belki en büyük risk hiçbir risk almamaktır. Ülkemizde çok önemli fon sağlayıcılar var. Hem uluslararası hem de yerel fon sağlayıcıları var. Bunun için belki ilk adımları hem İŞKUR vasıtamızla hem de KOSGEB’in sağladığı çok önemli hibeler var. Hemen hemen hepsinin hibe olduğu projeler var. Bölgesel Kalkınma Ajanslarımız var. Bölgemizde ilk aklımıza gelen ilk adım olarak kullanabileceğimiz fon sağlayıcılarıdır. Hükümet konağımızda kurdurduğum ve eğitimini aldırdığım proje ofisimiz var. Bu proje ofisimizde sizlerin emrindedir. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek, katılımcıları ise tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından KOSGEB Bölge Müdür Bilal Emre Yörük, İŞKUR Müdürü Alaattin Aslan ve Proje Eğitmeni Cevat Kaya’ya başarılı çalışmalarından ötürü plaket takdim edildi. Daha sonra kursu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikalı takdim edilerek düzenlenen tören sona erdi.

Sertifika törenine konuşmacıların yanı sıra Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban ve Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden katıldı. 

 

1 3

 

6 1

 

4 2

7 1

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması