ŞEHİT SÜMMANİ GÖRGEN YBO’DAN TÜBİTAK BİLİM FUARI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


ŞEHİT SÜMMANİ GÖRGEN YBO’DAN TÜBİTAK BİLİM FUARI


TÜB-TAK4    Ahlat Şehit Sümmani Görgen Yatılı Bölge Okulu tarafından TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi düzenlendi. Okulun bahçesinde düzenlenen Bilim Fuarı Sergisi’ne Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram, İlçe Emniyet Müdür Vekili Erdem Yaban, Ahlat Meslek Yüksekokulu Müdürü Harun Koçak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden, daire amirleri, okul müdürleri ve öğrenci velileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Halk Oyunları gösterileri ile program başladı. Programın açılış konuşmasını Şehit Sümmani Görgen Yatılı Bölge Okulu Müdürü Faysal Doğan yaptı. Konuşmasına katılımcılara teşekkür ederek başlayan Doğan; “ 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları, Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında yürütülen bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik açılmış destekleme programıdır. TÜBİTAK Bilim Fuarları, öğrencilerin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır.

 

 

 

Ayrıca gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak/yaşayarak öğrenilmesinin sağlanması amaçlarına hizmet etmek için yapılmaktadır. Bu kapsamda okulumuz öğretmenleri ve öğrencileri tarafından 18'i Fen Bilimleri 11'i Sosyal Bilimler alanlarında olmak özere toplamda 29 proje hazırlanmıştır. Ayrıca okulumuz Görsel Sanatlar Öğretmeni ve Teknoloji Tasarım Öğretmenimiz ve öğrencilerinin hazırlamış oldukları eserler de sergilenmektedir. Bu projelerin ve eserlerin hazırlanmasında emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür eder, davetimize icabet edip bizleri onurlandırdığınız için siz değerli misafirlerimize saygılar sunarım” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ise, bu güzel yaz gününde çok güzel bir organizasyon için bir araya geldiklerini belirterek şöyle konuştu; “Bir bilim fuarı için bir araya geldik. İlim, irfan ve teknik için bir araya geldik. Hepiniz hoş geldiniz. Ne mutlu ki bize insanın insana üstün olmadığı bir medeniyetin çocuklarıyız. Dinimizde de böyledir insanın insana bir üstünlüğü yoktur. Acemin acem olmayana, arabın arap olmayana bir üstünlüğü yoktur. Sadece bir insanın bir insana bir üstünlüğü vardır. Oda “Bilen ile bilmeyen hiçbir olur mu” diyor bizim güzel kitabımızda. Demek ki bilenin bir kıymeti var. İlmin bir kıymeti var. İlim, tarihin bütün zamanlarında çok kutsal olmuştur. Ancak ilme önem veren milletler medeniyet kurabilmiştir. Bunun başlıca örneği kendi kurduğumuz olan Osmanlı İmparatorluğudur.  Ama bunun yanında çok geniş topraklara hitap etse de bazı milletlerin medeniyet kuramadığını görüyoruz. Gerçekten de aklı başında olan devlet adamları, dünyaya mührünü vurmuş olan devlet adamlarının hepsinin bilime, sanata kıymet verdiğini görüyoruz. Dediğimiz gibi ilim herzaman kutsal olmuştur. İlimi takip etmemiz lazım. Eğer geleceğe dair bir talebimiz varsa, bir hedefimiz, bir gayretimiz varsa bir elimiz bilim dünyasında olmalı, bir elimizde kendi kültürümüzde olmalı. Bu münasebetle Şehit Sümmani Görgen Yatılı Bölge Okulu’da TÜBİTAK’ın katkılarıyla beraber 29 projeye imza atmış. Kendilerini tebrik ediyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere, okul müdürümüzü, gerekli önderliği yapan öğretmenlerimize ve gayret gösteren öğrencilere teşekkürü bir borç biliyor, saygılar sunuyorum.”

Konuşmaların ardından TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi’nin açılışı yapıldı. Daire amirleri ile birlikte öğrencilerin hazırlamış olduğu bilim projelerini tek tek inceleyen Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, öğrencilerden yaptığı projeler hakkında bilgiler aldı. Görsel sanatlar ve teknoloji tasarım sergisini de gezen Kaymakam Tekbıyıkoğlu ayrıca burada ebru çalışması yaptı. Düzenlenen fuar gün boyu devam ederken katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

 

TÜB-TAK4

TÜB-TAK1

TÜB-TAK2

TÜB-TAK5

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması