DİRİLİŞ ERTUĞRUL DİZİ’SİNDE AHLAT RÜZGARI SÜRÜYOR PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


  DİRİLİŞ ERTUĞRUL DİZİ’SİNDE AHLAT RÜZGARI SÜRÜYOR


diriliş  TRT1’de Çarşamba akşamları yayınlanan ve büyük bir kesim tarafından izlenen “Diriliş Ertuğrul” dizisinde Ahlat rüzgarı esmeye devam ediyor. Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’nun büyük girişimleri ve dizinin yapımcı ve senaristi olan Mehmet Bozdağ ile yaptığı görüşmeler ve özel diyaloglar sonucunda dizinin yayınlanan bölümlerinde Ahlat’tan önemle bahsedilmeye devam ediliyor.

Dizinin 27 Mayıs Çarşamba akşamı yayınlanan 23. Bölümü’nde ise yine Ahlat’tan önemle söz edildi.

Dizinin Çarşamba akşamı yayınlanan bölümünde Afşin ile sohbet eden Ertuğrul Gazi, Afşin’e kim olduğunu, nerde olduğunu ve neden geldiğini sordu. Dizide ikili arasında geçen konuşma şöyle gerçekleşti:

Ertuğrul Gazi: Artık bana kim olduğunu söyle Afşin bey. Nerdeydin? Ve neden geldin?

Afşin: Ahlat’taydım ve ak sakallıların yanındaydım. Ertuğrul bey, Oğuz Kağan’dan bu zamana Türk devletleri ve Türk boyları ak sakallıların elinde doğar ve büyür. Ve ilelebet böyle olacaktır. Ahlat’ta bizim Anadolu’ya açılan kapımızdır. Ak sakallılarda orda konaklar. Onlardan size havadislerim var.

 

Ertuğrul Gazi: Nedir?

Afşin: Moğollar gittikçe güçleniyor. Tüm Oğuz boylarını bir araya getirmemiz lazım. Sizden de Kayıboyu’nu tekrar Anadolu’ya getirmenizi istiyorlar.

Ertuğrul Gazi: Babam tanır mı? Aksakallıları.

Afşin: Aksakallıları tanımak herkese nasip olmaz Ertuğrul bey.

Ertuğrul Gazi: Ben tanımak isterim.

Afşin: Onlar seni tanımak isterse bu mümkün olabilir.

 

-AHLAT KAYMAKAMI TEKBIYIKOĞLU’NDAN DİZİ YAPIMCISI BOZDAĞ’A TEŞEKKÜR-

Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ise dizide Ahlat’tan bahsedilen kısmının videosunu sosyal medya hesabından paylaşarak dizi yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ’a teşekkür etti. Kaymakam Tekbıyıkoğlu mesajında; “Ahlat medeniyetimizin en mübarek beldelerinden. Bunun farkında olan ve dizisinde buna yer veren Mirza Mehmet Bozdağ beyefendiye tekrar teşekkür ederim. Aksakallıların şefaatine hepimizi nail etsin Rabbim.” ifadesinde bulundu.

 

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması