OSMANLICA KURSUNU BİTİREN KURSİYERLERE SERTİFİKALARI VERİLDİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


OSMANLICA KURSUNU BİTİREN KURSİYERLERE SERTİFİKALARI VERİLDİ


 

2   İlçe Kaymakammız Bülent  Tekbıyıkoğlu: “Yeniden Osmanlıca Hareketi’nin belki en iyi adresi Ahlat’tır. Çünkü Ahlatmedeniyetimiz ilk adresi, ilk başkenti ve ilk eserlerinin verildiği yerdir”

  İlçemizde açılan Osmanlıca kursu yoğun ilgi gördü. Kaymakamımız Bülent Tekbıyıkoğlu’nun talimatları doğrultusunda Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı organizasyonu ile Kaymakamımızın himayelerinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan Osmanlıca kursunu başarıyla tamamlayan 143 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Sertifika dağıtım töreninde ilk olarak Osmanlıca birinci seviye ve ikinci seviye kurslarıyla ilgili video sunumu ile Hayrat Vakfı’nın çalışmalarının anlatıldığı video sunumu izletildi. Ardından törenin açılış konuşmasını Hayrat Vakfı Bitlis Temsilcisi İsmail H. Pütgül yaptı. Pütgül; “Osmanlıcayı çok zor biliyorlar. Kur’an-ı Kerimi bilen birine 1-2 derste öğretiriz. Ama maalesef şuur altımıza Osmanlıca çok zor diye işlediler. Neden Osmanlıca öğrenmeyelim? Sadece Süleymaniye kütüphanesinde 190 bin cilt Osmanlıca kitap var. Bu bizim milli hafızamız ve milli kültürümüzdür. Biz bunlarla ilerleyeceğiz. İstikbal göklerdedir. Çok güzel bir sözdür. Aynı zamanda İstikbal köklerdedir. Başbakanlık arşivlerinde ki belgeler ve kitapları bir yere dizmek istesek 200 kilometrelik bir raf gerekir. Bunlar bize şanlı ecdadımızın bıraktığı mirastır. Bu mirasın anahtarı ise Osmanlıcadır.  Ahlat İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden, ilçede ki diğer idarecileri vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımızın ve hükümetimizin bu konuda göstermiş oldukları azami bir hassasiyeti var bu konuda da ayrıca dua ediyoruz” dedi.

 

Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ise yaptığı konuşmada, bugün güzel bir organizasyon için bir araya geldiklerini ifade ederek;

“Zannediyorum yeniden Osmanlıca hareketi diye tanımlasak yanlış olmaz. Osmanlıca hareketine katılan arkadaşlarımızın sertifika merasimi için bir araya geldik. Batıya baka baka ne batılı olabildik, hem boynumuzu ağrıttık ne de bu doğudan haberdar olabildik. İnsanlar geçmişlerinden kuvvet alırlar. Örneğin uzun atlama yapan sporculara bakın ilk başta birkaç adım geriye giderler sonra ileri doğru kendilerini hızlı bir şekilde verirler. Şuan bizimde kendi medeniyetimiz adına yapmaya çalıştığımız durum budur. Ne mutlu ki çok köklü ve güzel bir medeniyetimiz var. Milletimiz bilinen 2 bin 500 yıllık tarihte bin 500 yıl kadar süper güçlük yapmış bu süreçte birkaç  alfabe kullanmışız. Bu medeniyetin zirvesin de herkesin kabul etmesi lazım Osmanlı Devleti İmparatorluk oluşturmuş. Hepimizin malumü bir dizi vardı çok şükür bitti. Muhteşem Yüzyıl diye çıkan bu dizinin herhalde en doğru tarafı ismiydi. Muhteşem bir zamandı. Padişahı Kanuni idi, Veziri Sokullu idi, Alimi Zembilli idi, Mimarı Sinan’dı. Şairi Bakiydi, Fuzuliydi. Bizzat Kanuni Sultan Süleyman’ında kendisi çok iyi bir şairdir. Medeniyetimize en fazla katkı sunan eserlerimizin hemen hemen hepsini Osmanlıca vermişiz. Biz fark etsek te etmesek te geçmişten bir güç alıyoruz. Ama geçmişe dönüp bu kazanımları elde edersek, Osmanlıcaya tekrar elimizi uzatırsak, bu medeniyetten ne kadar çok şey alabilirsek ve ne kadar geriye basabilirsek o kadar ileriye sıçrayacağız. Bu nedenle Yeniden Osmanlıca Hareketi’ni çok önemsiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümet yetkililerimiz bu konuya el attılar. Hepsine şükranlarımı arz ediyorum. Şuan 143 tane sertifika hak eden kursiyerler var. Onlara da alakalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.  Oldukça iyi bir katılımımız oldu. Yeniden Osmanlıca Hareketi mesajı'nın belki en iyi adresi Ahlat’tır. Çünkü burası medeniyetimiz ilk adresi, ilk başkenti, ilk eserlerini verdiği yerdir. Eski dilde yazılan binlerce eserimiz var. Bunların çok az kısmı okundu. İnşallah bunları hiç kimse okumaz ise hep beraber bizler okuruz. Bütün kursiyer arkadaşlarıma, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Osmanlıca Kursu’nda derece alan kursiyerlere sertifikalarını ve hediyeleri  Kaymakamımız Bülent Tekbıyıkoğlu verirken, başarı göstererek sertifika almaya hak kazanan diğer kursiyerlerin sertifikaları da protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Düzenlenen belge dağıtım töreni Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından verilen ikramın ardından son buldu. 

Ahlat Merkez YBO Konferans salonunda düzenlenen sertifika dağıtım törenine İlçe Kaymakamımız Bülent Tekbıyıkoğlu, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram, Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden, Ahlat Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Rafet Akgün, Hayrat Vakfı Bitlis Temsilcisi İsmail H. Pütgül ve kursiyerler katıldı.

5 1

1

2

3

4 1

 

 

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması