İLEMİZDE KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


İLÇEMİZDE KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI


 

4 3

Ahlat İlçe Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle konferans programı düzenledi. Ahlat Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Kaymakamımız Bülent TEKBIYIKOĞLU'nun il dışında olması nedeni ile katılamadığı proğrama Bitlis İl Müftüsü Abdülkerim Akbaba, Ahlat Belediye Başkan Vekili Güven Gültay, Ahlat Meslek Yüksekokulu Müdürü Harun Koçak, Ahlat İlçe Emniyet Müdür Vekili Erdem Yaban, Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden, Ahlat Müftüsü Orhan İmamoğlu, bazı kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından 2013 Dünya Kur’an Okuma Birincisi, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Yaşar Çuhadar Kur’an ziyafeti sundu. Ardından programın açılış konuşmasını Ahlat İlçe Müftüsü Orhan İmamoğlu yaptı.

 

İmamoğlu: “Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz konferansa hoş geldiniz. 1989 yılın dan bugüne Peygamber sevgisi etrafında toplumumuzu bütünleştirmek amacıyla kutlamış olduğumuz Kutlu Doğum Haftasının bu yıl ki teması “Hz.Peygamber (sas) ve Birlikte Yaşama Ahlakı” olarak belirlenmiştir. İnsanlığın ortak yurdu ve evi olan Dünyamız ne yazık ki uzun zamandır büyük bir dar boğazdan ve ahlaki bir kriz döneminden geçmektedir. Öyle ki; Yaşlı gezegenimiz artık kötülükleri, yanlışlıkları ve hataları taşıyamaz hale gelmiştir. Bölgemizde ki, gönül coğrafyamızda ki ve Dünya genelinde ki büyük sıkıntılar, derin acılar ve yürek yakan hadiseler insanlığımızı ve Müslümanlığımız yeniden sorgulamamızı gerekli kılacak boyutlara ulaştırmıştır. Tarihte selam ve eman yurdu olarak bilinen İslam coğrafyası, bugün, artık savaş, şiddet ve vahşetle anılmaktadır. Bağdat’tan, Şam’a, Kahire’den Yemen’e nice İslam diyarı kan ve gözyaşına bulanmıştır. Mezhepçilik, meşrepçilik, hizipçilik, ırkçılık, ideolojik ayrımcılık yüzünden iç çatışmalar yaşanmakta, masum canlar katledilmekte, şehirlerin tarihi ve kültürel dokusu yok edilmektedir. Bu zalimane tavırların ve cahilane tepkilerin faturası ise maalesef dini mubin-i İslam’a kesilmektedir. İnsanlığı topyekûn barışa davet eden bir dinin mensupları ve cihanşümul bir rahmetim temsilcisi olan Hz.Peygamberin (sas) müntesiplerinin bugün ortaya koyduğu davranışlar ve sergilediği tavırlar çoğu zaman Kur’an ve sünnetin rahmet yüklü mesajlarını çok uzağına düşmektedir. İşte Kutlu Doğum Haftası vesilesi kılınarak, tarihte yaşanmış bu acılar, kin, nefret ve intikam duygusuna dönüştürülmemelidir. Aile ve akraba münasebetlerinde, komşuluk ilişkilerinde, arkadaşlıklarda, iş yerlerinde, trafikte, ortak yaşam ve kullanım alanlarında, karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü içinde kul hakkı bilinciyle hareket edilmelidir. Sükunet, itidal ve sabır ilişkileri hakim kılınmalıdır. Hafta boyunca yaptığımız etkinliklerde bizden desteğini esirgemeyen sayın bakanıma, esnafımıza, halkımıza çok teşekkür ediyorum. Fedakar çalışmalarıyla bizi yalnız bırakmayan değerli din görevlilerimize ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bizleri kırmayarak teşrif eden değerli rektörümüze, İl müftümüze ve Yaşar Çuhadar hocama şükranlarımı sunuyorum. “Dünya bize bizde birbirimize emanetiz. Daha güzel bir Dünya için saygı, sevgi ve merhamet” diliyorum” dedi.

Daha sonra selamlama konuşması yapan Bitlis İl Müftüsü Abdülkerim Akbaba şöyle konuştu; “Bizleri Efendimiz (s.a.s.) anmak için bu mekanda buluşturan Cenab-ı Allah’a hamd, Efendimize (s.a.s.) sonsuz salat ve selamlar olsun. AhlatKubbet’ül İslam olan bir beldemiz. Buradan Osmanlı gelişti. Buradan cihana yön verildi. Böyle bir ortamda Ahlatlıları Allah sevgisiyle, Resulünün sevgisiyle görmek bizleri memnun etti. Bu program için salonlar dolup taşıyor. Her ne kadar bazıları anlamasa da Allah bu Kutlu Doğum Haftası’nı ortaya koyanlardan razı olsun. Çünkü bu çerçevede birçok sempozyumlar, paneller düzenlendi. Kitaplar, şiirler yazıldı. Başkanlığımız bunları kitaplaştırdı ve insanımızın Efendimizi (s.a.s.) anması anlamaya dönüştü. İnşallah birde O’nu yaşantımıza yansıtırsak her şey daha güzel olacak. Merhum Erdem Beyazıt diyor ki; “Evrenin ağırlığına eklesek bütün ağırlıkları yine de sen ağır basarsın. Ey kalbimin güneşi.” Şair Osman Sarı’da; “Bize güneşi gönderme ey sevgili, artık sen doğ. Bizi ısıtamaz oldu artık başka güneşler, gel” diyor. Bugün burada en küçüğümüzden, en erken doğanlar (yaşlılar), herkes Efendimizi anmaya geliyor. İlçelerimizde, İlçe Müftülerimiz, personellerimiz, din görevlilerimiz başı çekiyor, gayret gösteriyorlar, esnafımız destek oluyor. Bütün kurumlarımız azami derecede iştirak ediyorlar. Bundan dolayı da ben buradaki kurumlara Kaymakamlığımıza, Belediyemize ve destek olan esnaflarımıza müftümüzün şahsında teşekkür ediyorum. Çok yoğun programları içerisinde Peygamberimizin en büyük mucizesi Kur’an-ı Kerim alanında derinleşen, iktisat yapan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü sayın Fethi Ahmet Polat hocamıza da canı gönülden teşekkür ediyorum.” Konuşmaların ardından davetlilere, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Kutlu Doğum temasını anlatan video sunumu izletildi. Ardından konferans programına konuşmacı olarak katılan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama” konulu bir konferans verdi.

Programın sonunda Ahlat İlçe Müftüsü Orhan İmamoğlu tarafından Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a, İl Müftüsü Abdülkerim Akbabaya ve 2013 Dünya Kur’an Okuma Birincisi, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Yaşar Çuhadar’a Ahlat Bastonu hediye edildi.

 

Programda ayrıca il dışında bulunan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’nun kutlama mesajı da okunurken, hafta münasebetiyle düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

 

4 3

 

2 4

 

3 4

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması