TEKNE İLE İSTANBUL BOĞAZI GEZİNTİSİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 TEKNE İLE İSTANBUL BOĞAZI GEZİNTİSİ


 

IMG 5463

  AHLATLILARIN BOĞAZ TURU

Ahlat’tan İstanbul’a  giden Ahlatlılar deniz, boğaz ve tarihi güzelliklerin doyasıya yaşandığı gezi programını Ahlat Türkileri eşliğinde başladı.

İstanbul’a gezi amaçlı giden Ahlatlı Mahalle Muhtarları ve Belediye meclis üyeleri Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban öve İl Genel Meclisi Üyesi Erhan Akarsu önderliğinde İstanbul ‘da özel bir yat ile boğaz turu düzenlendi.

Eminönü İskelesinden özel bir Vapurla boğaz turu yapan  Ahlatlılar İstanbul kıyılarını denizden izleme fırsatı buldu.  Özel bir rehber ile Boğaz turu atan Ahlaltlılar hem eşsiz manzarayı hemde tarihi dokuyu birlikte izleme fırsatı buldu.

 

Eminönü kalabalığından sıyrılarak bindiğimiz vapurda Topkapı Sarayı, Süleymaniye ve Sultanahmet Camii'ni görmek bile tüm yorgunluğumuzu almaya yetti. Boğaz'ın silüetini bozan yapıların arkasında kalmasına rağmen ihtişamını gözler önüne seren Galata Kulesi'nin selamıyla mest olduk.. Vapur, Üsküdar'a doğru yol alırken, Kız Kulesi'nin hikâyesi canlanıyor hafızalarımızda.

 

 Sultan Abdülaziz'in yaptırdığı ve inşası tam 4 yıl süren Beylerbeyi Sarayı, Sahil boyunca gördüğümüz erguvanların, yemyeşil ağaçların, yalı bahçelerindeki güllerin yanı sıra Kuleli Askeri Lisesi, Küçüksu Kasrı, Anadolu Hisarı, Hidiv Kasrı , Kanlıca'ya vardığımızda ise İkiz Yalı, Rumeli Kavağı'na,Avrupa yakasında, Tarabya'daki Huber Köşkü , Cumhurbaşkanlığı rezidansı olarak kullanılan, 64 dönümlük koruluğa sahip köşk,  Sait Halim Paşa Yalısı, Emirgan Korusu, Sakıp Sabancı Müzesi, Rumeli Hisarı,. Sonrasında Bebek ve Kuruçeşme sahilleri, köşkler,yalılar ,muhteşem yapılar, adeta Ahlatlıları büyülendi.

Düzenlenen programa,  Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Bitlis Valisi Adına programa katılan  Valilik Özel Kalem Müdürü Kamuran Arvas,İl Genel Meclis üyesi Erhan Akarsu, Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden Mahalle Muhtarları ile Belediye Meclis üyeleri katılıyor.

 

IMG 5461

IMG 5462

IMG 5463

IMG 5464

IMG 5465

IMG 5468

IMG 5586

 


 


 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması