İLÇEMİZDE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


İLÇEMİZDE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ


 

7 İLÇEMİZDE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

  “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” nedeniyle çeşitli programlar düzenlendi.

Program ilk olarak Sabah saatlerinde ilçenin hükümet konağı önünde çelenk sunma ile başlayıp Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram yaptı. Yüzbaşı Bayram yapmış olduğu konuşmasında, Çanakkale Zaferi’nin 100.yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamakta olduklarını söyledi.

Yüzbaşı Bayram konuşmasına şöyle devam etti: “Çanakkale Savaşlarının denizle muharebeleri, 18 Mart 1915 tarihinde düşman gemilerinin Türk topçusu karşısında ağır kayıplar verip geri çekilmesiyle sonuçlanmıştır. Çanakkale Zaferi vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda milletin engelleri nasıl aşabileceğinin en güzel örneğidir. Millet bu zaferle arka arkaya gelen acı olayların tesiriyle kaybettiği özgüvenini yeniden kazanmıştır. Çanakkale, Seyit Onbaşının 275 kiloluk mermiyi sırtlayıp topa sürmesidir. Çanakkale, 1 metrekareye 6 bin mermi düşmesidir.

Çanakkale, merminin mermiyle havada çarpışmasıdır. Çanakkale, 57’inci alayın tamamının şehit olmasıdır. Çanakkale, siperler arası mesafenin 8 metre olmasıdır. Çanakkale, bir takımın bir tugayı durdurmasıdır. Çanakkale, kınalı kuzuların geri dönmeyi düşünmemeleridir. Çanakkale, Chırcilin biz orada Osmanlı ile değil Tanrı ile savaştık demesidir. Çanakkale, taarruz etmeyideğil ölmeyi emretmedir. Çanakkale, yetiş Ya Muhammed kitabın elden gidiyor nidasıdır. Çanakkale, topyekûn var olma mücadelesidir. Çanakkale, geçilmezdir. Vatanı uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

 

Burada ki programın ardından Ahlat Şehitliği de ziyaret edilerek, Kur’anı Kerim ve dualar okundu. Daha sonra Vakıfbank İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen anma programına geçildi. Kültür Merkezi’ndeki program Çanakkale Zaferi fotoğraf sergisinin gezilmesiyle başladı. Daha sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Çanakkale harbinin kutlanma günü ve aynı zamanda şehitleri anmak için bir araya geldiklerini söyledi. Tekbıyıkoğlu; “Çanakkale harbini anlamak için bir araya geldik. Çanakkale harbini anlatmak için bir araya geldik. Çanakkale deniz harbini kutlamak için bir araya geldik. Hepiniz hoş geldiniz. Hepimizin malumu olduğu üzere insanın yeryüzü macerası aynı zamanda birbiriyle bir mücadele tarihidir. Habil ve Kabil’in arasındaki bu mücadele insanların sayısı arttıkça topluluklar arasındaki bu mücadele sayısı yine arttıkça milletler arasındaki mücadeleye dönmüştür. Bu yaşlı dünyamız birçok kanlı harbin, birçok kanlı savaşın tanığı olmuştur. Milletlerin doğduğu, milletlerin yok olduğu harpler olmuştur. Ama bunların içerisindeki en müstesna ama en müstesna yeri Çanakkale harbine vermek gerekir. Çünkü Çanakkale harbi kadar hiçbir harp dünya tarihine sonuçları itibariyle etki etmemiştir. Bu savaşta biz yer almak istemedik ama bu savaşın dışında da kalamazdık. Hatta tarafımızı da kendimiz belirlemedik. Savaş 14 ay kadar sürdü 253 bin vatan evladını şehit olarak o coğrafyaya bıraktık. Karşı tarafın kaybı ise yaklaşık 283 bin civarındaydı. İlkbaharın tazeliğini, yazın kavurucu sıcaklığını, sonbaharın güzünü, kışın karını tipisini, at sırtında, siperde, mevzilerde, cephelerde geçiren ve bu yolda şehit olarak bu aziz vatanı bize emanet eden şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Biz kan dökmeye meyilli bir millet değiliz, ama söz konusu vatanımız olursa, devletimiz olursa, dinimiz olursa, ümmetimiz olursa dünyanın şah damarını keseriz”dedi.

Konuşmanın ardından Çanakkale Savaşı’nı anlatan video sunumu izletildi. Ardından Vakıfbank İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okunarak, oratoryo gösterileri yapıldı. Düzenlenen program “Hey OnbeşliOnbeşli” video sunumu ve “Çanakkale Geçilmez” adlı tiyatro oyunu ile son buldu. Program sonunda Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğluve protokol üyeleri düzenledikleri güzel programdan ötürü Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden, Şube Müdürleri, Vakıfbank İlköğretim Okulu Müdürü Nejdet Kızılkaya, öğretmen ve öğrencileri tebrik etti. Düzenlenen programa Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram, Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Üzeyir Gürsoy, Ahlat Meslek Yüksekokulu Müdürü Harun Koçak, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

1 1

7

 

2 15

3 1

 

6

 

4

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması