KAYMAKAMIMIZ BÜLENT TEKBIYIKOĞLU DOĞAN TARIM VE HAYVANCILIK TESİSİNE ZİYARET ETTİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


KAYMAKAMIMIZ BÜLENT TEKBIYIKOĞLU DOĞAN TARIM VE HAYVANCILIK TESİSİNE ZİYARET ETTİ


 

2 3

KAYMAKAMIMIZ BÜLENT TEKBIYIKOĞLU DOĞAN TARIM VE HAYVANCILIK TESİSİNİ ZİYARET ETTİ

 İlçemizin Saka Köyünde bulunan Doğan Tarım ve Hayvancılık İşletme Tesisini ziyaret eden İlçe Kaymakamımız Bülent Tekbıyıkoğlu ,Belediye Başkanımız Mümtaz ÇOBAN İl Tarım Müdürü Bülent KORKMAZ,İş Kur Müdürü Alaattin ASLAN ve beraberindekiler, burada yetkililerden tesis hakkında bilgi alarak incelemelerde bulundular.   

Yapılan gezi ve incelemelerin ardından burada bir konuşma yapan Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, bakanlık tarafından ahır modernizasyonuna yüzde 50 hibe desteği verildiğini söyledi.

 

Müdür Korkmaz: “Gezmiş olduğumuz işletme Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın DAP illerinde uygulamış olduğu hayvancılık hibe desteklemeleri kapsamında yapıldı. Burada ki tesisin inşaat malzemelerinin yüzde 30’u, hayvan alımında ve süt sağım sisteminin kurulmasında da yüzde 40 hibe olmak üzere yapıldı. Buraya 600 bin TL civarında bir yatırım yapıldı. 240 bin TL’sini bakanlığımız işletme sahibine hibe destek olarak sağladı. Bu tarz işletmelerin bölgemize kurulması gerek istihdam açısından gerekse üretim açısından son derece önemlidir. Ayrıca üretilen ham madde olan gerek et gerekse süt sayesinde bölgede faaliyet gösteren işletmeler açısından da önemlidir. Yıllar itibariyle bölgemizde hayvancılık işletmelerinin ölçeğinde giderek büyüme görülmektedir. Daha modern ve büyük işletmelerde hayvancılık yapılıyor. İlimiz içinde önemli bir gelişmedir.

 

Şuanda hayvancılık işletmelerini modernize etmek isteyen yatırımcılarımız için program uygulaması devam ediyor. Yüzde 50 oranında ahır modernizasyonunda bakanlığımız tarafından hibe destek verilmektedir. Bununla ilgili müracaatlar devam etmektedir. Çiftçilerimizin Ahlat’ta sulu tarım yönünde çok önemli talepleri var. İlçemize bu alanda önemli destekler verildi. Verilen bu destekler sayesinde Van Gölü havzasının Tatvan’dan Ahlat’a doğru olan kısmında özellikle domates üretiminde ve özellikle Ahlat’ta patates üretiminde de çok önemli bir artış meydana geldi. Bunun yanı sıra Ahlat’ta fasulye üretiminde ciddi artış meydana geldi. Çiftçimiz pazarı araştırıyor. Bizlerde çiftçimizin üretmiş olduğu bu ürünlere mazot, gübre, fidan, fide, tohum ve prim gibi her anlamda bakanlığımızın destek veriyor. Yani 2014 yılı itibariyle Bitlis il genelinde tarım ve hayvancılık, su ürünleri ile arıcılık sektörüne sağladığımız destek 38 Milyon TL’dir. Bu destekler hem üretimi artıyor hem de istihdama çok önemli bir katkı sağlıyor. Bugün istihdamdan sorumlu İŞKUR Bitlis İl Müdürü Alaattin Aslan’da bizlere eşlik etti. Zaman zaman hayvancılık işletmelerini de birlikte ziyaret ediyoruz. Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban’ında çiftçilere ve tarıma gerçekten destekleri var. Özellikle Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’nun meyvecilik konusunda çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Hep beraber burada üretimin artırılması konusunda güzel çalışmalar içerisindeyiz. AHZO Başkanımız Necat Demirden’de aynı şekilde çiftçilerimizin sorunları ile hemhal oluyor. Tarım ve hayvancılık sektöründe ki çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.  

1 3

 

 

3 3

2 3

4 2

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması