AHLAT'IN TÜRKÜLERİNİ SESLENDİRMEK ÜZERE KAYMAKAMIMIZ TARAFINDAN HALK KOROSU KURULDU PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

AHLAT'IN TÜRKÜLERİNİ SESLENDİRMEK ÜZERE KAYMAKAMIMIZ TARAFINDAN HALK KOROSU KURULDU


 

3 1

 İLÇEMİZDE“HALK KOROSU” KURULDU

 İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’nun girişimleriyle Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ilçemizde “Halk Korosu” kuruldu.

Ahlat’a ait yerel türküler ile Halk Müziğini seslendirmek ve sosyal bir etkinlik amacıyla esnaf, memur ve vatandaşlardan oluşan koro büyük beğeni topluyor. Haftada iki gün devam eden koro çalışmalarını yerinde ziyaret eden  Kaymakamımız Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Ahlat’a ait yöresel müziklerin yaşatılması adına önemli bir çalışma olduğunu belirttiler. Koro çalışmalarını izleyen Kaymakamımız Tekbıyıkoğlu ve Başkan çoban zaman zaman koroya eşlik ettiler.

 

 

Çalışmaların ardından konuya ilişkin bir açıklama yapan Kaymakamımız, ilçenin her yönüyle zengin bir kültüre sahip olduğunu vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti:

Ahlat’ı tanımlarken Anadolu’da ki ilk başkentimiz ve Doğudaki kültürümüzün ilk numunelerinin verildiği yer. Aynı zamanda Ahlat kültür şehridir. Tabi bu kültürün en önemli öğelerinden bir tanesi de sözlü kültürdür. Sözlü kültürün içerisinde ki en büyük unsur belki türkülerimizdir. Türkülerimiz aynı zamanda sözlü kültürün içerisinde ki en dinamik yapıya sahiptir. Düğünlerde, ağıtlarda, yasalarda, güzel günlerde, efkârlandığımızda, neşelendiğimizde türkü söylüyoruz. Bu dinamik yapı yüzyıllar belki bin yıllarca kendini muhafaza ederek, dededen toruna babadan oğula intikal edip günümüze kadar geliyor. Ahlat bir kültür şehri olması hasebiyle çokta geniş bir türkü repertuarı var. Şuan tescilli olarak 35 tane türkümüz var ama Ahlat’a ait 81 adet türkümüz olduğunu tespit ettik. Bunları tekrar hatırlamak ve hatırlatmak istiyoruz. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde zaman zaman Bitlis tanıtım günleri oluyor. Ahlat’ın anlatılacak birçok yönü var. Tarihi, kültürü, dili, geçmişi bunları da türkülerle hatırlatmak istiyoruz. Bu 81 tane türkümüzü gerek ilçe esnafı gerekse memur arkadaşlarımızdan oluşan koroyu kendi çapımızda çalışma başlattık. Bundan sonraki programlarda Ahlat’ı türküleriyle de hatırlatacağız. Aynı zamanda gelecek kuşaklara bu kültürün aktarılması noktasında bir can daha vermiş olacağız” dedi.

Daha sonra konuşan Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban: “Büyük bir keyifle burada Ahlat türkülerini dinlerken. Beraberinde bu projeyi hayata geçiren başta ilçe Kaymakamımız, değerli hocalarımız ve tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Tabi konu müzik olunca ve Ahlat’ın tarihi bir şehir olması münasebetiyle bir çok eser ortaya çıktı. Bu eserler ilçenin gerek adını gerekse tarihte ki bir takım duygularını hatırlattı. Müzisyenlerin kullandığı şöyle bir terminoloji var; “Şehir ile müzik bir biriyle ilimiyet bağ içerir. Eğer bir şehrin müziği kendine münhasır yoksa onlara biz nevzühur diyoruz” şeklinde ifade ediyorlar. Köklü bir tarihe sahip olan ve tarihten günümüze de bir takım vakaları, menkıbeleri kısacası o köklü kültürü nakil yoluyla günümüze taşıyan bazen bir destanda bazen bir şiirde veya bugünkü türkülerimizi ortaya bıraktığımızda, yeniden Ahlat’ın bütün zenginliklerini ortaya çıkarma gayretleri gerçekleşiyor.Bu başlı başlına halkımız için ortaya konulan büyük bir emektir. Konu o kadar sıcak ki bir parçası olmak ayrı bir mutluluktur. Emeği geçen herkese teşekkürler” dedi. 

Koroda bulunan kursiyerlerden Gürbüz Gülsar, yıllardır özlemini duydukları Ahlat ile ilgili türküleri günümüzde seslendirmekten mutlu olduğunu ifade ederek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Koroyu çalıştıran Müzik Öğretmeni Semah Açıkel: “Ahlat Kaymakamlığı önderliğinde halk korosu kurduk. Yaklaşık 1 aydır çalışmalarımız devam ediyor. Tahminimizden çok daha dinamik bir ekiple karşılaştık. Yaklaşık 20 kişiden oluşan koromuz çalışmalarına devam ediyor. Amacımız büyük şehirlerde yapılan tanıtım günlerinde hem ilçemizi bu alanda da tanıtmış olacağız hem de bu kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak noktasında güzel bir çalışma olacak” dedi.

Müzik öğretmenlerinden Serap Şahan: “Batıdan bu tarafa gelerek Ahlat’ta öğretmenlik yapıyorum. Ben orada türküye bu kadar istekli bir toplum göremedim. Bu yaş aralığında türküye bu kadar istekli olan ve bu müzikleri yaşatmak adına kursiyerlerimizin sürekli ellerinde notlarla gelmelerinden çok mutlu oluyoruz. Bu çalışma içerisinde bulunduğum için mutluluk duyuyorum” dedi. 

1 1

5 1

6

3 1

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması