TÜRKİYE İŞ KURUMU TARAFINDAN İLÇEMİZDE ÇİNİ VE SERAMİK KURSU AÇILDI PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


TÜRKİYE İŞ KURUMU TARAFINDAN İLÇEMİZDE ÇİNİ VE SERAMİK KURSU AÇILDI


 

1

 – Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Bitlis İl Müdürlüğü tarafından Ahlat ilçesinde Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde “Çini ve Seramik” kursu açıldı.

Ahlat Halk Eğitim Müdürlüğü hizmet binasında açılışı gerçekleştirilen Çini ve Seramik atölyesinde 21 kursiyer eğitim alırken, kurs bütçesinin ise 21 bin 331 TL olduğu belirtildi. Kursun açılışına Ahlat İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Bitlis İŞKUR Müdürü Alaattin Aslan ve bazı kurum amirleri katıldı.

 

  Açılışın ardından kursiyerlerle bir süre sohbet Kaymakam Tekbıyıkoğlu, yetkililerden kurs hakkında bilgi aldı. Ardından konu hakkında açıklama yapan Kaymakam Tekbıyıkoğlu: “Çini ve seramik önemli el sanatlarımızdan bir tanesidir. Ahlat’ta yapılan kazı çalışmalarında çıkan örneklerin birebir yapılmasıyla başladı. Fakat el sanatları bir birinin üstüne bırakarak tekabül eden sektörlerdir. Sizlerin de bu işi üzerine katlayarak güzel bir şekilde yapacağınızdan eminim. Burada yapılan çalışmaları da takip edeceğim. Gerek belediye başkanımız gerekse ben malzeme temini konusunda da yardımcı olacağız. Sizlerden beklentimiz ilçemize yakışır ve ilçemizde de bu sanat varmış dedirtecek kalitede ürünler bekliyoruz. Ayrıca kendi atölyesini açmak isteyenlere de destek olacağız” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban: “Geçmişte bu konuda iyi bir çalışma ortaya çıkardınız. Kaldı ki böyle tecrübeli bir eğiticiyle birlikte çalışıyorsunuz. Artık kendi atölyelerinizi kuracak kabiliyetleri ortaya çıkarın. Bu işi ticarete dönüştürün. Ahlat el sanatları noktasında hak ettiği yere gelecektir. Hocalarımızda bu manada kursiyerleri yetiştirsinler. Özellikle de hanım kardeşlerimizin bu sahada yoğunlaşması belki de Ahlat’ta ilk defa bayanların ticarette etkin bir rol oynama imkanını doğuracaktır. Kaymakam beyinde dediği gibi atölyesini kurmak isteyenlere destek vermeye hazırız. Yeter ki hanım kardeşlerimiz bu sektörde muvakkat olsunlar” dedi.

İŞKUR İl Müdürü Alaattin Aslan: “Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’nun isteğini kırmayarak Ahlat’ta bu kursu 5.kez açtık. Açmış olduğumuz bu kurstan 21 kişi faydalanabilecek. Bizim için en önemlisi kurs bittikten sonra ki istihdam aşamasıdır. İlçede kurs açtığımızda bu alanda istihdam oluşmuyorsa daha sonradan bu kursları açamıyoruz. İnşallah 2 ay sonra kursumuz bittikten sonra istihdam aşamasında kaymakam bey ve Belediye başkanımız sizlere destek olacaktır. Bizde üstümüze düşen görevi yerine getiririz. Bu işi inşallah çok daha ileri seviyelere hep birlikte taşırız. Ahlat turistik bakımdan önemli bir ilçemizdir. Hediyelik eşya anlamında kurs bittikten sonra bu alanda istihdam sağlanırsa faydalı olacağına inanıyorum. Herkese başarılar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

  Ardından Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan ikramla birlikte açılış programı sona erdi. 

1

3

4

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması