KIZILAY'IN BAŞLATTIĞI KAN BAĞIŞINA İLÇEMİZDEN TAM DESTEK PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


KIZILAY'IN  BAŞLATTIĞI KAN BAĞIŞINA İLÇEMİZDEN TAM DESTEK


 

KAN BA-I-I

KAMPANYAYA DESTEK VEREN İLÇE KAYMAKAMIMIZ BÜLENT TEKBIYIKOĞLU, KIZILAY KAN BAĞIŞ TIRINDA KAN VERDİ

 

Türk Kızılayı Van Bölge Kan Merkezi tarafından ilçemizde kan bağışı kampanyası düzenlendi.

İlçenin Yukarı Çarşı meydanında Türk Kızılayı tarafından kurulan kan bağış tırı ile vatandaşlardan kan alındı. İlçede kan bağışı kampanyasına büyük bir ilgi gösterilirken,Kaymakamımız Bülent Tekbıyıkoğlu’da bu kampanyaya destek verdi.

Kaymakammız Tekbıyıkoğlu kan bağışı yaptıktan sonra kısa bir değerlendirme yaparak, ilçe halkına kan bağışına göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti.

Daha sonra konu ile ilgili bir açıklama yapan Doktor Berkan Aksel Karakaş, kan bağışı tırında bir doktor ve 9 sağlık personelinin görev yaptığını ifade ederek, Ahlat halkının göstermiş olduğu yoğun ilgiden ise memnun olduklarını söyledi.

 

 

Dr.Karakaş, geçen bağışlara oranla bu yıl Ahlat’ta oldukça fazla bir ilgi olduğunu ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Türk Kızılayı kan bağış kampanyasını belirli periyotlarla Türkiye’nin her yerinde yapıyor. Erkeklerde 3 ayda bir bayanlarda ise 4 ayda bir kan verilmesi sağlık açısından önemlidir. Türkiye’de bir günde yaklaşık 10 bin kişi acil kan beklemektedir. Tabi kan bağışı alırken bazı konulara da dikkat ediyoruz. Vatandaşlar ilk etapta form dolduruyorlar. Çeşitli ilaç ve antibiyotik kullananlar ile kalp hastalarından bağış alamıyoruz. Kan bağışı gerçekten sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kan bağışı ile birlikte baş ağrısı, baş dönmesi, kalp ve damar tıkanıklığı azalır. Ayrıca kan bağışının ardından vücutta ki sıvı ve şekerin dengelenmesi için vatandaşlarımıza soda ve bisküvi ikram ediyoruz. Bugün sabah saatlerinde başladığımız kan bağışı kampanyası akşam saat 17.00’a kadar devam edecektir. Vatandaşlardan topladığımız kan bağışı kesinlikle parayla satılmamaktadır. Kan ihtiyacı olması halinde ilçelere kadar Kızılaya ait araçlarla götürme hassasiyeti de  gösteriyoruz. Tabi bazı özel hastaneler hastalardan bu konuda para talep ediyor. Devlet hastanelerinde zaten böyle bir şey olamaz. Vatandaşında merak ettiği bir konu olduğu için topladığımız kan bağışını kesinlikle parayla satmadığımızı bir kez daha belirtiyorum. Ayrıca kan bağışını sadece ülke sınırlarımız içerisinde yapıyoruz. Yurt dışından her hangi bir şekilde kan alış verişi olmamaktadır” dedi.

 

Dr.Karakaş, bölgede vatandaşların desteğiyle bir ayda yaklaşık 2 bin ünite kan bağışı topladıklarını vurgularken, Ahlat’ta ise kan bağışına gösterilen ilginin oldukça sevindirici olduğunu söyledi.  

KAN BA-I-I

KAN BA-I-I2

KAN BA-I-I3

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması