ANADOLU'NUN ORHUN ABİDELERİ OLARAK ADLANDIRILAN AHLAT SELÇUKLU MEZARLIĞINDAKİ MEZAR TAŞLARI ÜLKEMİZ GÜNDEMİNE OTURDU PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


ANADOLU'NUN ORHUN ABİDELERİ OLARAK ADLANDIRILAN AHLAT SELÇUKLU MEZARLIĞINDAKİ MEZAR TAŞLARI ÜLKEMİZ GÜNDEMİNE OTURDU


 

mezarl-kkk1 kopya

ABİDEVİ MEZAR TAŞLARIMIZ TÜRKİYE GÜNDEMİNDE

Osmanlıcanın seçmeli ders olması tartışılırken, Ahlat Selçuklu Mezarlığı’ndan Türkiye’ye seslenen

AKP Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın Ahlattaki açıklamaları ülke gündemindeki yerini aldı.

Dünyanın en büyük İslam mezarlığından Türkiyeye seslenen AK Parti Adana Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “ Ahlat’tan buradaki Selçuklu Mezarlığı’ndan bir ışık tutmak lazım. Buradaki mezarların üzerinde Osmanlıca kitabeler osmanlıca yazılar var ve bu ecdadın torunları bu yazıları okuyamıyor” açıklaması geniş yankı uyandırıken, siyasi partilerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’da Ahlat Mezar taşları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:  “BİR MEDENİYET YATIYOR, BİR NESLİN KENDİ MEZARINDA KİMLERİN YATTIĞINI BİLMEMESİNDEN DAHA BÜYÜK CEHALET OLABİLİR Mİ?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İsteseler de istemeseler de bu ülkede Osmanlıca da öğrenilecek, öğretilecek” dedi. 
Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği 5. Din Şurasına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ilim erbabının ayakta olduğunu belirterek, “İşte, 5 gündür süren bir Milli Eğitim şurasında bakıyorsunuz bir Osmanlıca gündeme geliyor. Osmanlıcayı bu ülkenin evlatlarının öğrenmesinden rahatsız olanlar var. Aslında bu eskimez Türkçedir ya, yabancı bir şey değil. Bununla biz gerçekleri öğreneceğiz. Diyor ki; mezar taşlarının okunmasını mı öğreneceğiz? zaten sıkıntı burada, o mezar taşlarında bir tarih yatıyor. Bir medeniyet yatıyor, bir neslin kendi mezarında kimlerin yattığını bilmemesinden daha büyük cehalet olabilir mi? sıkıntı burada, bu bizim şah damarlarımızın koparılmasıydı aslında. Ve bizim şah damarımız koparıldı. Herhalde dünyada bunun benzerini Hülagü yapmıştır. Tüm Bağdat’ın yakılıp yıkılması ne ise bizim de on binlerce, yüz binlerce eserimizin yakılıp yıkılması ve bu eserlerimizden bir nesrin uzaklaştırılması herhalde sıradan bir olay değildir. Burada bir şeyler var” diye konuştu

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU:  “MAALESEF MEZAR TAŞLARINI OKUYAMAYAN BİR NESİL TARİHİNİ BİLEMEZ. MAALESEF SİZİN DÖNEMİNİZDE BU MEZAR TAŞLARINDAN BİR ŞEY BIRAKILMADI, TARİH TAHRİBATI YAPTINIZ”

 

Geçtiğimiz hafta yapılan Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye kararları konusundaki tartışmaların sorulması üzerine Davutoğlu, "Milli Eğitim Şurası her kesimin katıldığı geniş katılımlı bir platformdur. Orada her şey tartışılır, her konu gündeme gelir. Öyle bir hava verilmiş ki sadece Osmanlıca, din dersi tartışılmış gibi. Milli Eğitim Şurası’nda her konu tartışılır. Dolayısıyla konuyu böyle bir iki hassas unsura atfen sadece bunlar tartışılmış gibi intiba vermek, orada her şeyden önce şuraya katılan bilim adamlarına, görüş beyan edenlere haksızlıktır. Bu Milli Eğitim Şurası kararları daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilir, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlar Kurulu'na getirir ve orada değerlendirilir. Daha bu aşamaları geçmeden tabiri caizse bir bardak suda fırtına koparılmaya çalışılıyor. Osmanlıca konusu, Osmanlıca denilince arkadaşlar yabancı bir dilden bahsedildiğini zannediyorlar. Osmanlıca bugün kullanılan Türkçe'nin bir başka alfabeyle yazımıdır. CHP Grup Başkanvekilinin bir ifadesi var, mezar taşlarını mı okuyacaklar diye. Maalesef mezar taşlarını okuyamayan bir nesil tarihini bilemez. Maalesef sizin döneminizde bu mezar taşlarından bir şey bırakılmadı, tarih tahribatı yaptınız. Osmanlıca Türkçe'dir, herkes bunu bilsin. Şimdi, Almanca veya İngilizce geçmişte farklı alfabeyle yazılanı Almanca metni Alman aydını okuyabiliyorsa, Goethe'yi okuyabiliyorsa, bir Türk aydınının da bırakınız Namık Kemal'i aslından okumasından kim niye rahatsız? Okuyamıyorsa bir zaaftır. Bahsedilen dil yabancı dil değildir, düşman bir dil değildir, kastettikleri gibi Ortaçağ karanlığında gelen bir dil de değildir. Sosyal bilimlerde zaten Osmanlıca Türkçe. Kadim Türkçe desek, karşı mı çıkacak? Nedir bu Osmanlı alerjisi anlamıyorum. Namık Kemal, Ömer Seyfettin Türkçesi desek karşı mı çıkacaklar? Burada teklif edilen şey de nedir? Sosyal bilimler liselerinde zaten mecbur. İsteyen öğrenir seçer, isteyen seçmez, teklif edilen bu. Nedir bu tarih alerjisi, kültür düşmanlığı anlamak mümkün değil. Herhangi bir sahafa gitseler, bırakınız o CHP sözcülerine söylüyorum. Bırakın mezar taşlarını okuruz, o mezar taşlarına hürmet de ederiz. Hürmetsizlik etmesinler, biz onları yaşatırız da" ifadelerini kullandı.

2

2009-01 686

a1

Anadolunun Orhun abideleri oal-rakta nitelendirilenselçuklu Mezarl--- 1

 

 

 

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması