İSTANBUL BAĞCILAR BELEDİYE BAŞKANI LOKMAN ÇAĞRICI İLÇEMİZİ GEZDİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

İSTANBUL BAĞCILAR BELEDİYE BAŞKANI LOKMAN ÇAĞRICI İLÇEMİZİ GEZDİ


IMG 2554   Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Ahlat’ta Selçuklu Mezarlığı ile Emir bayındır Kümbetini gezdi.

İsanbul’un Bağcılar Belediyesi, hükümet tarafından başlatılan proje kapsamında Tatvan Belediyesi ile kardeş olurken, Tatvan da düzenlenen programın sonrasında ise Ahlat’a geldi. Ahlat          Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ve Ahlat Belediye Başkanı İstanbul bağcılardan gelen Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı ve beraberindekilere tarihi mekanları gezdirerek İlçenin tarihi ve doğal güzelliklerini konuklara tanıttı.

Önce Anadolu’nun Orhun abideleri olarak ta nitelendirilen ve Dünyanın En büyük İslam Mezarlığı olan Selçuklu Mezarlığı gezildi. Belediye Başkanı Çoban meslektaşına Selçuklu Mezarlığı hakkında genel bilgiler verdi. Her bir mezar taşının sıradan taş değil abide niteliğinde olduğunu anlatıldı.

 

 

 

 

Ayrıca Anadolu'nun Orhun abideleri olarak da nitelendirilen ve 200 dönüm alana kurulan Selçuklu Mezarlığı, yalnızca Anadolu'nun değil, tüm İslam dünyasının en büyük mezarlığı olarak biliniyor. Mezar taşları ait oldukları dönemdeki inançlar ve tarih açısından büyük ipuçlarını veriyor. Geometrik şekiller, bitkisel motifler, rumi ve palmetler, ejder başlıklar, mukarnas ve nişler ile tezyin edilmiş mezar taşları, Asya tesiri ile Orhun Anıtları'nı andırıyor. Burada birtakım meslek grupları, ileri gelenler, yöneticiler, kadılar olduğu da taşlardan öğreniliyor. Taşların 4,5 metreyi aşan yüksekliklerinin Orta Asya ile yakın alakası olduğuna değiniliyor. Dünyanın en büyük tarihi Müslüman Mezarlığı konumunda olan Selçuklu Mezarlığı'nda, Ahlat Selçuklu Fotoğrafçılık Kulübü'nün çektiği fotoğraflarla tespit edilen 8 bin 169 adet abidevi mezar taşı bulunuyor.

Daha sonra İlçenin Sembollerinden olan Emir Bayındır Kümbeti gezildi. Gezerek sanatsal gerek mimari olarak görenleri kendine hayran bırakan Kümbet’in aynı zamanda dünyadaki 2 örnekten biri olduğu da anlatıldı. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ve Başkan A.Mümtaz Çoban gelen misafirlerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra günü hatırası olarak Ahlat el sanatlarından olan Ahlat bastonu hediye edildi.22,10,2014

1

 

2

3

 

4

 

5

6

7

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması