AHLAT BİZİZ BİZ AHLAT'IZZ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

"AHLAT BİZİZ BİZ AHLAT'IZ"


B AHLAT BİZİZ BİZ AHLAT’IZ

3. ULUSLARARASI AHLAT-AVRASYA BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT SEMPOZYUMU SONA ERDİ

3.Uluslar arası Ahlat-Avrasya Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumunda konuşma yapan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’nun “Ahlat biziz, Biz Ahlatız” sözü salonda alkış yağmuruna tutulurken, Rektör Doğru ve akademisyenlerinde aynı cümleyi tekrarlamaları ise katılımcılar tarafından büyük beğeni kazandı.

22-24 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenen “3. Uluslararası Ahlat-Avrasya Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu” sona erdi.

Ahlat Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun son oturumu açılış konuşmaları ile başladı. Açılış Konuşmasında Ahlat Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Ahmet Köksal kısa bir değerlendirme konuşması yaptı.

Ardından Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, üniversite ile gerçekleştirdikleri 3’üncü Uluslararası Avrasya-Ahlat Kültür etkinliklerinin oldukça faydalı olduğuna değinerek, bu çerçevede sempozyumumuzu gerçekleştirdiklerini ifade etti. Çoban konuşmasında:

 

“ Sempozyumda bugüne kadar özellikle değerli hocalarımıza ve sayın rektörümüze şükranlarımı sunuyorum. Ahlat nüfusu itibari ile ilçe olabilir ama sizlerde takdir edersiniz ki Ahlat, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihimizin en şanlı ihtişamlı dönemi olan Osmanlı’nın kimliği, hürriyeti olması itibariyle biz bu ilçeye resmiyette ilçede olsa bu ülkenin kaderini kaybeden adres olarak bakmak, öyle devam ettirmek ve ecdadın bıraktığı o tapu senedi hükmünde ki değerleri göz önünde bulundurarak bu ülkenin yine eşindiği olarak kalması için elimizden gelen tüm gayreti göstermeliyiz. Bu çerçevede gerçekleştirilen sempozyumun ülkenin hayrına olacağından tereddüttüm yok. Ahlat kültürel değerlerimizi barındıran bir adrestir. Bu gibi hitamlarla başlayan daha sonra 640 ilde İslam ordularıyla İslamlaşmıştır. 1013 yılı itibariyle Çağrı Bey vasıtasıyla artık bütün Türklerin keşfettiği alana dönüşen ve 1071 öncesi ilk fethedilen Anadolu ve arakasından fethin gerçekleştiği tüm Anadolu’nun ilk çıkış kaynağı olan bu şehir, T.C. tarafından artık çok daha farklı ele alınmalıdır. Devletin tüm müesseseleri, bakanlıkları tarafından ele alınmalıdır. Bunun için hukuki alt yapıları hazırladık. Selçuklu Bölgesi Kültür Temalı Eylem Planı adı altında gerçekleştirmiş olduğumuz proje sadece Ahlat’ı değil bölgeyi kurtaracak bir çalışmadır. Sempozyumun oldukça faydalı geçtiğini düşünüyorum. Hepimize hayırlı olsun” dedi.
Daha sonra konuşma yapan  Kaymakamımız  Bülent Tekbıyıkoğlu, 3’üncü Uluslararası Ahlat-Avrasya Kültür Sanat ve Bilim Sempozyumunun Ahlat oturumu ile sona ereceğini belirterek:
“Biz İmparatorluk kültürünün çocuklarıyız. Bunun farkında olmasak ta öyleyiz. İnsanın insana üstünlüğünün olmadığı gibi milletlerin de milletlere bir üstünlüğünün olmadığına inanan bir inancın mensuplarıyız. Allah hepimizi birbirimizi tanıyalım diye fırka fırka yaratmış. Her milletin değişik özellikleri var. Bu özellikler şüphesiz milletlerin yaşadığı geçmişleri ve kültürleridir. Ben bu sempozyumları çok önemsiyorum. Önemseyenleri de önemsiyorum. Milletlerin hafızasını tarih oluşturur. Kendi hafızalarını unutan milletler başka milletlerin mankutları olmaya mahkûmdurlar. Aynı zamanda bilinmelidir ki nerden geldiğini bilmeyen milletlerde hangi istikamete gideceklerini tayin edemezler. Biz Ahlat’tan geldik. Medeniyetler kurarak geldik. Bu şuurla ve bilinçle sempozyumumuzun ilçemize ve vatanımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Ardından bir konuşma yapan Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Doğru: ”3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz Ahlat – Avrasya Bilim Kültür ve Sanat Sempozyumunun son gününde olduklarını belirterek:

“Yaklaşık 6 yıldır görev yapıyorum. Bu görev süresi içerisinde Ahlat’a çok farklı bir yaklaşımda bulundum. Çünkü Ahlat biziz biz Ahlat’ız. 2015 yılı Ahlat için doruk noktası olacak. Önümüzdeki yıl doruğa ulaşacak çalışmalarla çok önemli bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Özellikle kazı çalışmalarında, arkeoloji ve sanat tarihinde önemli çalışmaları olan bilim adamlarımızı burada ağırlamaya hazırlanıyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Rektör Doğru tarafından Ahlat Kültür ve Eğitim Vakfı (AKEV) Başkanı Ahmet Köksal ve Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu’na plaket takdim edildi
Sempozyum yapılan sunum ve değerlendirme toplantısı ile sona erdi.
Ahlat kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyuma Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Doğru, Ahlat İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Zafer Bayram, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Ahlat Meslek Yüksek Okul Müdürü Harun Koçak, bazı kurum amirleri, vatandaşlar ve çok sayıda bilim adamı ile akademisyen katıldı.

 

IMG 2404

B

IMG 2425

IMG 2437

IMG 2440

IMG 2450

IMG 2452

IMG 2464

IMG 2473

IMG 2480

IMG 2482

IMG 2492

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması