KAYMAKAMIMIZ EL SANATKARLARINI ZİYARET ETTİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

 


KAYMAKAMIMIZ  EL SANATKARLARINI ZİYARET ETTİ


8  KAYMAKAMIMIZ SAYIN BÜLENT TEKBIYIKOĞLU EL SANATKÂRLARINI ZİYARET ETTİ.

KAYMAKAM TEKBIYIKOĞLU: “İLÇEMİZDE DE VAR OLAN EL SANATI ÜRÜNLERİ İNSAN DOĞASINA UYGUN VE SANKİ BU OBJELERİN HER BİRİSİNİN BİRER RUHU VARMIŞ GİBİ HİSSEDİYORUZ”

 İlçemizin tanıtımına büyük katkı sağlayan ve dünyaca ünlü el sanatlarımızdan olan “ Ahlat Bastonu”nun üretildiği atölyeleriziyaret eden İlçe Kaymakamımız BülentTekbıyıkoğlu, Ahlat bastonu hakkında ustalardan bilgi aldı.

 Kaymakam Tekbıyıkoğlu ilçemizde göreve başlamasının ardından ilk olarak baston atölyelerini ziyaret etti. Ahlat bastonculuğunun gelişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması ilçemizin hem ekonomik hemde zanaatların gelişmesi açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu vesile ile  ilçemize yeni atanan kaymakamın ilk olarak baston atölyelerini ziyaret etmesi Ahlat Baston ustalarına umut aşıladı.

Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, beraberindekilerle birlikte Ahlat Baston atölyelerini ziyaret ederek, Baston ustası RefaGökbulak’tan Ahlat Bastonları hakkında bilgi aldı. Kaymakam Tekbıyıkoğlu, ilçede üretilen bastonlar üzerine işlenen motiflerin ise geçmişle geleceği birleştirmiş gibi bir hava oluşturduğunu söyledi.   

El sanatlarının ilçede var olması içinde ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini ifade eden Kaymakam Tekbıyıkoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Günümüz dünyasında teknoloji gerçektende baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Hemen hemen her sektörde otomasyona geçtik. Artık otomatik olarak saniyede yüzlerce ürün verilebiliyor. Fakat bu üretim hızıyla beraber insan doğasına uygun bir yapının da giderek eksildiğini görüyoruz. Gerçekten de ilçemizde de var olan el sanatları ürünleri insan doğasına uygun, el emeği göz nuru. Bu sayede kendimize daha yakın hissediyoruz. Sanki bu objelerin her birisinin birer ruhu varmış gibi hissediyoruz. İlçemizde bu konuda oldukça zengindir. Önemli el sanatlarına sahibiz. Bunlardan belki de en önemlilerinden bir tanesi de Ahlat Bastonudur. 4 yıl önce buraya geldiğimde benzer ürünleri görmüştüm. Oldukça memnuniyet verici bir düzeyde işlemeler yapılıyor. Hepsinin ayrı bir ruhu var. Aynı zamanda geçmişte ki motifleri el sanatlarımızda kullanmamız hasebiyle de bugün ile bundan bin yıl öncesini sanki bir birine bağlıyormuş gibi havası var. çıkarmaya çalışacağız. Bilmeyenlere bunu da pazarlamaya çalışacağız. Aynı zamanda bu sanatın burada daha da çok var olması ve taraftar olması için elimizden geleni de esirgemeyeceğiz” dedi.

 

8

4

 

9

 

7

5  

 

 1

 

aaaa

 

 

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması