1071 GENÇ TARİHÇİ AHLAT’TA BULUŞTU PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

1071 GENÇ TARİHÇİ AHLAT’TA BULUŞTU 


as (4)Gençlik ve Spor Bakanlığı, Malazgirt Zaferi’nin 943’üncü yıldönümüne özel olarak gençlere tarih bilincinin aşılanması amacıyla hazırladığı etkinlik çerçevesinde, 1071 genç tarihçi Bitlis’in Ahlat ilçesine geldi.
1071 genç tarihçi önce Ahlat Müzesini ardından Anadolu’nun Orhun abideleri olarak ta nitelendirilen Ahlat Selçuklu Mezarlığını gezdi. Ardından ilçenin sembollerinden olan Emir Bayındır Kümbeti, Harabeşir ve kümbetler gezildi. İlçeye ilkez gelenler gördükleri bu muhteşem güzellikler karşısında adeta büyülendiklerini ifade ederken, gerek tarihi gerek doğal güzellikleri karşısında Anadolu’da böyle muhteşem bir yer gördükleri için kendilerini çok şanslı gördüklerini ifade ettiler. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik ve Spor Uzmanı Cemalettin Parıltı konu hakkında gazetecilere yapmış olduğu açıklamasında, bakanlık tarafından Malazgirt Zaferi’nin 943’üncü yıl dönümüne özel bir program düzenlendiğini belirterek, 1071 tarih öğretmeni ve öğrencisini bir arya getirdiklerini söyledi. Parıltı; “Ahlat’ta Selçuklu Mezarlığı başta olmak üzere Selçuklu eserlerini genç tarihçilerimize gezdirdik. Buradaki atmosferi yaşayıp edindikleri bilgileri öğrencilerine aktarmayı sağlamaya çalışıyoruz. Böylelikle daha fazla kişiye ulaşmayı amaçlıyoruz. Sadece burada bilgileri ve deneyimleriyle değil öğrencilerine aktarımlarını sağlamak istiyoruz. Ahlat Türklerin Anadolu’ya giriş kapısıdır. Malazgirt’te savaştan kalan mezar ve eserler fazla yok fakat Ahlat’ta bunu daha çok görebiliyoruz. Burada bulunanlar tarihçi oldukları içinde oldukça ilgi gösteriyorlar” dedi.
İlçeye gelen genç tarihçiler ise, Ahlat’ın tarihi dokusunun oldukça etkileyici olduğunu belirterek, bu kadar çok tarihi mekanın olduğu bir yerde bulunmaktan dolayı da ayrıca bir mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

 


HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR


 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması