TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY AHLAT'TA PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY AHLAT'TA

bakangunay (3)Ağrı'dan helikopterle Bitlis'in Ahlat ilçesine gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ilçedeki Selçuklu Mezarlığı, müze ve karşılama merkezindeki çalışmaları yerinde inceledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz ve protokol üyeleri karşıladı. Bakan Günay ilk önce Anadolu'nun 'Orhun Abideleri' olarak ta nitelendirilen Ahlat Selçuklu mezarlığını gezerek burada Ahlat Kazı Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan'dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra inşaatı devam eden müze ve karşılama merkezini gezerek yapılan inşaatın son durum hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bakan Günay buradaki incelemelerinin ardından Ahlat kazı evine geçti.

Burada basın mensuplarına bir açıklama yapan Ertuğrul Günay, Ahlat'ın Türkiye'nin çok özel yerlerinden biri olduğunu belirterek, "Ahlat, Cumhurbaşkanımızın manevi himayesine alması ve Başbakanımızın da özel önem verdiği bir yerdir. Burada sadece Selçuklu Mezarlığı değil, Selçuklu eserleri daha önem kazanmıştır. Selçuklu Mezarlığı dünyanın en büyük Müslüman mezarlığıdır. Aradan 800 yıl geçmesine rağmen çok önemli bir kısmı ayakta durmaktadır. Burada uzun yıllardan bu yana bir kazı çalışması sürdürülmekteydi.

 

Ama ne yazık ki geçmiş yıllardaki çalışmalar çok da verimli olmamıştır. Geçen yıl sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın ziyaretlerinden sonra Cumhurbaşkanımız burayı manevi himayelerine aldı, Başbakanımız da çevre duvarlarını ve iyileştirme çalışmalarına destek vermeye başladı. Buraya farklı hocalarımızı gönderdik. Taşların üzerindeki oymaları ve rehabilitasyonları ile ilgili çalışmalar yapmaya başladılar. O tarihlerde bölge ile ilgili olarak bizim de projelerimi vardı. Ahlat Selçuklu Mezarlığının iyileştirilmesi için çok ciddi biçimde kaynak ayırıyoruz. Bir yandan da yeni bir kazı ekibimiz oluştu. Kazı ekibimiz Ekim ayı olmasına rağmen hala çalışıyorlar. Karşılama merkezimizi yapıyoruz. Burayı da gelecek yıl bu tarihlerde bitirmeyi hedefliyoruz. Mezarlığın etrafı fabrikasyon tellerle kapatılacak. Duvarlar iyileştirilerek, güvenlik önlemleri de artırılacak. Projelerimizi bir kez daha gözden geçireceğiz. Tabi biz Ahlat'ın şehir merkezini de elden geçireceğiz" dedi. Bakan Günay gönderilen ödeneklerin her kuruşunun halka kullanılması gerektiğinin altını çizerek, "Biz sizden tek bir şey istiyoruz.

Gönderdiğimiz her kuruş milletim parasıdır. Hiçbir bakanın hiçbir valinin cebinden çıkan bir para değildir. Her kuruşu iyi değerlendirmeye çalışalım" ifadelerini kullandı.

"BÖLGEYİ KÜLTÜR TURİZM MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bölgenin çok ciddi kültür varlıklarına sahip olduğunu bunun da iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Bölgeyi kültür ve turizm merkezi haline getireceğiz. Ben Van Gölü havzasını turizm potansiyeline inanıyorum. Bitlis valisini de kutluyorum. Burada Van Gölü Havzası adlı bir sempozyum düzenlediği için. Biz bakanlık olarak Başbakanlığa bölgenin turizm eserlerinin korunup geliştirilmesi için bir kararname gönderdik. Bölgeyi kültür ve turizm açısından iyi bir yere getirmeye çalışıyoruz. Bizim için Van Gölü havzası özel yerlerden biridir" şeklinde konuştu.

"AHLAT'TA ÜRETİLEN VAZOLAR MÜZELERDE SATILACAK"

Açıklamaların ardından Ahlat Belediye Başkanı tarafından Bakan Günay'a Ahlat'taki gençler tarafından yapılan bir vazo hediye edildi. Vazoyu inceleyen bakan Günay özellikleri hakkında bilgi alırken, bu vazoların müzelerindeki mağazalarda satılması için emir verdi. Bakan Günay ve beraberindekiler kazı evinde bir süre sohbet ettikten sonra helikopterle Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesine gitti.     HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR 

Haber ve Fotoğraf : Serdar Adıyaman /Selçuklu Gazetesi
 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması