İLKÖĞRETİM HAFTASI, AHLAT’A DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI. PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

İLKÖĞRETİM HAFTASI, AHLAT’A DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI. 


meb (1)TORUNLARIYLA, AYNI HEYECANI YAŞADILAR

Ahlat’ta düzenlenen ilköğretim haftasında ilçemizin yaşlıları torunlarıyla birlikte okula ilk başladıkları heyecanın aynısını yeniden yaşadı.

Gerek okulun ilk mezunları olan büyüklerimizin okula davet edilmesi, gerek okulun 1960’lı yıllardaki nostalji fotoğraflarının sergilenmesi günün anlam ve önemine en uygun kareler olarak yorumlandı.

İlköğretim Haftası nedeniyle geçtiğimiz Cuma günü Ergezen İlköğretim Okulunda düzenlenen tören de, gerek okuldan mezun olan büyüklerimizin unutulmadıklarını onlara göstermek, gerek onlara değer verildiğini hatırlatmak eğimin en güzel örneğinin güne yansımasıydı. Öte yandan çocuklarımıza, kültürel değerlerimizi öğretmek, mezun olanlarında bir zamanlar bu okulda okuduklarını, bazı mevki ve makamları geldiklerini, öğrencilerimizin de çalışırlarsa bu büyüklerimiz gibi başarılı olup bir yerlere gelebilecekleri hissinin vurgulanması ise İlköğretim Haftası açılışının önemli temel taşının yerine bırakılmasının canlı örneğini oluşturdu.

 

İLKÖĞRETİM HAFTASI, AHLAT’A DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI.

Ahlat’ta 2011- 20121 yılı İlköğretim Haftası nedeniyle Ergezen İlköğretim Okulu önünde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törene Ahlat Kaymakamımız Osman Dölek, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, kurum amirleri, veliler, öğrencilerin yanı sıra okulun ilk mezunları da katıldı.

Törende Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz’ın son 4 yıldır ilde çok iyi bir ekip ile çalıştıklarını belirterek, son iki yıldır büyük başarılar elde edildiğini hatırlattı. Korkmaz, 2011-2012 eğitim öğretim yılını kutlarken, Türkiye sıralamasında 6. Olan Bitlis'ten 2 bin 690 öğrencinin üniversiteli olduğunu belirtti. Korkmaz; “Güzel bir söz var iş arkadaşlarına değer verenler başarılı olurlar. Aile bireylerine değer verenler mutlu olurlar. Biz son 4 yıldır Bitlis’te çok iyi bir ekip çalışması yapıyoruz. Son 4 yıldır ilimizde çok iyi bir ekip çalışması yapıyoruz. 2008 yılında Türkiye’de Bitlis 78'inci sırada yer alıyordu. O zaman üniversiteye giren öğrenci sayısı ise 240 kişiydi. 2011 yılında da yine TS branşında Türkiye birinciliği elde eden ve Türkiye sıralamasında 6. Olan Bitlis'ten 2 bin 690 öğrencimiz üniversiteli oldu" dedi

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban ise yaptığı konuşmasında; “Ergezen İlköğretim Okulunun Ahlat’ın 19.yy. dan günümüze intikal eden yegane ilköğretim okullarından birisi olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Anadolu sürecimizde başlayan, özellikle de burada tarihi bir mekanda bulunduğumuz Ahlat’ta yaşayacağımız bu heyecan yaklaşık olarak Selçuklu ile başlayıp, Osmanlı ile devam eden süreçte, 24 milyon kilometre kare toprak üzerinde çok farklı unsur ve milliyetlere hitap eden bir medeniyetinin doğuş kaynağı bir mekanın kaynağıdır. Bu vesile ile de 24 milyon kilometre kare diye hitap ettiğimiz toprak Anadolu’dan çıkan Türk eğitiminin ve medeniyetinin inşa merkezi ve programa alınışıdır. 21. Yüzyılda muhakkak ki bu heyecanı duyduğumuz için söylüyorum. Yine Ahlat’tan çıkan bu heyecan 780 bin metrekare toprak parçası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içerisinde kalmamış Asya’da, Kafkaslarda, Orta Doğu’da ve buna bağlı olarak ta Balkanlarda yeniden Türk Milli Eğitimi’nin özel ve resmi devlet okulları ile hayat bulmuştur. İnanıyoruz bu milletin inşaatı hamuru olduğu gibi medeniyeti bir eğitim kurumunun varlığıyla bir eğitim kalkınmasının varlığı ile insanlığın hayrına bu medeniyetin sunumunu yeniden gerçekleştirecektir” dedi.

Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeynel Kılıç ise eğitim insanlara toplumu ve geleceğe şekil vermeyi amaçlayan uzun soluklu bir süreç olduğunu belirterek, mutlu insanı ve mutlu bir toplumu oluşturmanın eğitimin görevi olduğunu vurguladı. Eğitim’in, toplumu ve bireyleri geleceğe hazırladığının altını çizen Kılıç: “Toplum kültürünün özelliklerini yeni kuşaklara eğitim aktarır. Bu vesileyle eğitimlerin tüm amacı öğrencilerimize öğrenmeyi öğrenen, özgür düşünen, kendine güvenen, vatanına, milletine, milli değerlerine bağlı, ülkesini seven, kültürünü özümsemiş, başarılı, bilgili, becerili, üretken olarak yetiştirebilmektir” dedi.

Öğrenciler tarafından 2011-2012 eğitim öğretim yılı meşalesinin yakıldığı törende, şiirler okundu. Ront gösterilerinin ardından, törene katılan okulun eski mezunlarına protokol tarafından gül verildi. Programda, 1930'dan, 1970 yıllarına kadar uzanan "Geçmişten Günümüze Eğitim" konulu fotoğraf sergisinin gezilmesiyle tören sona ererken, ilçemizin yaşlılarının ise torunlarıyla birlikte okula ilk başladıkları heyecanı yaşadıkları gözlerden kaçmadı.

 


HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR 
Haber ve Fotoğraf : Serdar Adıyaman /Selçuklu Gazetesi   

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması