21'NCİ ULUSLAR ARASI AVRASYA - AHLAT KÜLTÜR BULUŞMASI ŞENLİKLERİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

21'NCİ ULUSLAR ARASI AVRASYA - AHLAT KÜLTÜR BULUŞMASI ŞENLİKLERİ


KHAFTASI1Bitlis'in Ahlat ilçesinde düzenlenen “21'nci Uluslar arası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri” mehteran ve Halk oyunları gösterisi ile başladı.

Bitlis'in Ahlat ilçesinde düzenlenen “21'nci Uluslar arası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri” mehteran ve Halk oyunları gösterisi ile başladı.

Ahlat Cumhuriyet Meydanı'nda çelenklerin Atatürk büstüne bırakılması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

21'nci Uluslar arası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenliklerine Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Muş Valisi Valisi Ali Çınar, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Ahlat Kaymakamı Osman Dölek,Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban,Adilcevaz Belediye Başkanı Adnan Gürsoy, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Program Selçuklu Çarşı meydanında Mehteran ekibinin gösterisiyle devam etti. Mehteranlar seslendirdikleri bir birinden güzel marş ve türkülerle izleyenlerden bol bol alkış aldı.

Daha sonra “21'nci Uluslar arası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri” açılışı yapıldı. Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz burada yaptığı konuşmada, Ahlat’ın her geçen gün hızla gelişen bir ilçe olduğunu belirterek, yapılan programla da bir önceki seneye göre gelişen bir etkinlik olduğunu vurgulayan Vali Yılmaz: “Atölyeleri hepinizin gidip görmesini istiyorum. Orda ürettiğimiz mamulleri görmenizi istiyorum. Ve yine dünyaca meşhur Ahlat bastonlarımızı da burada sergilemeyi planlıyoruz. Geçen sene Türk cumhuriyetlerinden gelen ressamların Bitlis’in ve Ahlat’ın resimlerini yağlı boya tablolarını birer sanat eseri olarak hazırlayıp bize sundular. Bu sene yine aynı şekilde ressamlarımız sadece Ahlatla ilgili resim çalışmalarını yaptılar. Bütün Ahlatlıların da bu resim çalışmalarını gelip görmelerini istiyorum.

Değerli Ahlatlılar yıllardır Ahlat mezarlığındaki kazı sürekli olumsuz olarak sizin gündeminizdeydi. Benim sizden ricam yeni çalışan ekibi kazı yerlerinde yaptığı çalışmaları hepinizin görmesi. Gördüğünüzde kafanızdaki bütün önyargıların silineceğine inanıyorum. Orada önemli çalışmalar yapılıyor sadece temizlikle yetinmeyip taşlarımızın korunmasıyla ilgili de gerekli çalışmalar yapılıyor. Yine yıllardır konuşulan bir karşılama merkezi ve yeni bir müze inşaatının da temeli şuanda hızla yükseliyor. O inşaatı da görmenizi istiyorum. Yeni kuracağımız karşılama merkezi ve müzede gelenlere mezarlığımızın ve Ahlatımızın tanıtımı yapılacak. Bugün ki teknolojinin bütün imkanlarından faydalanarak orada renkli ve görüntülü tanıtım imkanı hazırlanacak. Ürettiğimiz seramik, mücevher, bastonun satışının yapılacağı reyonlarımız olacak. Ümit ediyorum buranın da açılışını yapabileceğiz. Mezarlımıza kimin girip kimin çıktığı belli değil, etrafında görüntüyü bozan binalar vardı şuanda orda ki tüm binaların kamulaştırılması yapıldı ve temizliğine de başlandı birçoğu yıkıldı. Kısa sürede mezarlığın duvarla koruma altına alınacak, ondan sonra çevre düzenlemesi yapılacak yaz ve kış çamura, toprağa bulanmayacak bir ortam hazırlanarak gelen misafirlerimize çok güzel bir ortam hazırlanacak. Ahlat’ta ticari sanayi anlamda da çok önemli gelişmeler oluyor. Ahlat’ın tarımsal üretimi bu gelişmelere önderlik yapıyor. Salça farikası, bulgur fabrikası yeni üretime giren su tesisi Ahlatımıza önemli imkanlar hazırlıyor. İnşallah tarım ve sanayi alanındaki gelişmelerle Ahlatımız kendine yakışır tarihine yakışırı bir hayat standardına ulaşacak. Bu konuda yolarımız yapılıyor otellerimizin hepsini elden geçiriyoruz bakımlarını yapıyoruz. İnşallah kısa zaman içinde Ahlat herkesin imrenerek bakacağı bir şehir haline gelecek. Ben bu programlar birlikte Ahlattaki tüm eserlerde emeği olan hizmeti geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Tüm türksoy yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Doğru ise yaptığı konuşmada, bu programa katılan herkesi tebrik ettiğini belirterek, şahsı ve üniversitesi adına bu etkinliğe katkı vermekten mumluluk duyduğunu vurgulayan Doğru: “Bizler üniversite olarak burada açtığımız ve açacağımız bölümlerle Ahlat’ı bu tür kültürel etkinlilerle desteklemeye devam edeceğiz. Sizlerde bizim bu desteğimize ses vermenizi maksimum derecede düzenleyeceğiz etkinliklere katılmanızı cani gönülden diliyorum” dedi

Ahlat Kaymakamı Osman Dölek ise yaptığı konuşmada: “Meydanlık Mezarlığı kaleleri, kümbetleri, camileri hamamları ve birçok tarihi eseriyle geçmişimize ışık tutan ilçemizin ulusal ve uluslar arası düzeyde tanıtılmamış olması bu şenliklerin daha kapsamlı yapılmasını zorunlu kılmıştır. Bu vesile ile Ata yurdu ve Kubbetül İslam olan beldemizi kalkındırmak, dünyaya tanıtmak, kültürel mirasımızın devamını sağlamak her Ahlatlının olduğu gibi tüm Türk İslam aleminin en önemli görevidir “ dedi.

Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban ise yaptığı konuşmada Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenliklerinin önemini vurgulayarak şöyle konuştu: “Mahalli anlamda kalmayan bu günün Uluslar arası arenaya yani Unesco adayı olan, Dünya mirası için kıymetli değerler taşıyan bu ecdat mirası kültürel mirasımızın artık tanımının veya tanıtımının uluslar arası arenaya taşınması başta Ahlatlılara sonra Türkiye ye, Türk dünyasına, İslam alemine hayırlı olsun. Hepinizi kutluyorum” dedi

Ahlat Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Ahmet Köksal ise bu hafta nedeniyle düzenlenen programa katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek, Vakıf Olarak öğrencilere bu güne kadar vermiş oldukları kurslar ve eğitime verdikleri destekleri anlattı.

Gösteri ve konuşmaların ardından, Selçuklu Kültür Merkezinde, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) organizasyonu ile bu yıl 14’ncüsü düzenlenen“Türksoy Ressamlar Buluşması” kapsamında TÜRKSOY’a üye Türk Devletleri’nden gelen ünlü ressamlar Ahlat’ın tarihi eserlerini ve manevi değerlerini çizdiği resim sergisine geçildi. Burada ressamların sergiledikleri resimleri ise büyük beğeni kazandı.

23-25 Ağustos tarihleri arasında devam edecek olan 21'nci Uluslar arası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri programına, öğlenden sonra Su sporları gösterisi ve Karakucak güreşleri ile devam edilirken, program gece ise sıra gecesi ile devam edecek.

 


HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR


Haber ve Fotoğraf : Serdar Adıyaman /Selçuklu Gazetesi 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması