AHLAT’LI GENÇLER TAŞ VE AĞACA SANAT NAKŞETTİ PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!

AHLAT’LI GENÇLER TAŞ VE AĞACA SANAT NAKŞETTİ 


sodesvali (1)Valimiz Nurettin Yılmaz, Ahlatlı gençlerin taş ve ağaca sanat nakşettiklerini belirterek” Yarın bizde tarih olacağız. Tarihi birebir kopyalamanın da bir manası yok. Ama kendi özgün eserlerimizi de kullanacağız” dedi.

Bitlis Valiliği koordinasyonunda, Ahlat Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülmekte olan Taş ve Ağaca Sanat Nakşedenler Projesi kapsamında bir sergi düzenlendi. Ahlat Selçuklu Kültür Merkezinde düzenlenen sergide 32 kursiyerin eserleri sergilendi.Serginin açılışına Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Bitlis Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, Ahlat Kaymakamı Osman Dölek, Ahlat Belediye Başkan vekili Coşkun Yıldırım, Kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. Vali Nurettin Yılmaz ise Serginin açılışını yaptı. Burada gazetecilere sergi hakkında bilgi veren Vali Yılmaz; Ahlat’ın ilin tarihi zenginlikleri yönünden en zengin ilçesi olduğunu belirterek, bu projenin ise önemli olduğunu söyledi.Vali Yılmaz; “Ahlat Kazılarında elde edilen eserlere baktığımız zaman Ahlat’ın geçmişte önemli bir seramik üretim merkezi olduğunu görüyoruz.

 

Biz bu üretimi yeniden canlandırmak için bu işe başladık.Burada da eserlerimiz ilk başlangıca göre çok büyük bir mesafe kaydedildiğini görüyorum. Arkadaşlarımız profesyonel olmasa bile ona yakın bir kaliteyi yakalamış. Özellikle tabaklara ve sürahilere eserlere hem dış yüzeyleri hem yapıları hem işlemelerine baktığımız zaman hakikaten insan gurur duyuyor. Bundan sonra yapmamız gereken iş buna ticari bir yöne kaydırmak. Ahlat’ta çok sayıda turist geliyor. Bugüne kadar turistlere sunacağımız bir eserimiz yoktu arkadaşlarımız inşallah hem bunu geliştirirler hem de turizme yönelik satış imakanımız olur. Ayrıca ilimizin yetiştirdiği çok değerli iş adamlarımız var. Biz onlara örnekleri götüreceğiz. Bunu diğer firmalar tarafından ülkemizin değişik yerlerinde temin edilen vazolar, tabaklar kullanılıyor. Bunları hediye amaçlı kullanıyorlar. O hediyeleri biz yapalım. İşte komşu valiliklere gideriz onlara bir şekilde tabaklar, vazoların örneğini götürürüz. Çünkü artık bastonumuzu herkes biliyor, balımızıda herkes biliyor ama bu çok daha orijinal olacak. Benim odamda var her gelene gösteriyorum. Bunu ticari bir alana dönüştürme gayretimiz devam edecek. Özellikle hanımlarımız basit yöntemler ile bu işi bugüne getirdiler ama, hatta evlerinde bile çalışabilirler” dedi. ESERLERDE KULLANILAN MOTİFLER SELÇUKLULARDAN DAHA ESKİ DÖNEME AİT

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz kursiyerlerin eserlerde kullandığı motiflerin hem eski dönemlere at olduğunu hem de günümüz motiflerinin de kullanıldığını vurgulayarak: “Kullandığımız motifler bizim Selçuklu eserlerinin daha geriye doğru giden eserlerden aldığımız motifler. Onunla beraber bazı eserlerde de günümüz motiflerini görüyoruz. Yarın bizde tarih olacağız. Tarihi birebir kopyalamanın da bir manası yok. Ama kendi özgün eserlerimizi de kullanacağız. Selçuklu Mezarlığında ince dikdörtgen şekilde mezar taşlarının motif edildiği çok güzel taşlar var. Bunlar orijinal kullanımı kolay. Kullanım alanı geniş olan şeyler. Onlar rahatlık ile geliştirilebilir. Masaya konacak şekilde, duvara asılacak şekilde yani bizim kızlarımızın renk anlayışı, estetik anlayışı ve el becerisi çok yüksek. Birebir kopya ile başlayabiliriz ama zamanla kendi orijinal ürünlerimizde ortaya çıkar. Burası artık iyi bir yola girdi ben öyle ümit ediyorum bu yolda da ilerleyecek” diye ifade etti.

Öte yandan SODES tarafından desteklenen projenin 90 bin lira bütçesi olduğu, 60 bin lirasının SODES tarafından desteklendiğini belirtildi. Düzenlen tören Vali Yılmaz’ın kursiyerlere sertifika vermesinin ardından sona erdi.   HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR 


 

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması