BAŞBAKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN AHLATT’A İNCELEMELERDE BULUNDU PDF Yazdır e-Posta
Share in FacebookTweet it!


BAŞBAKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN AHLATT’A İNCELEMELERDE BULUNDU


basbakan (1)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunan ve Anadolu'nun Orhun Abideleri olarak ta bilinen Dünya'nın en büyük İslam Mezarlığını gezdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beraberindekilerle birlikte Selçuklu Mezarlığı'nı ve buradaki abidevi mezar taşlarını inceledi. Burada Selçuklu Mezarlığı ve tarihi hakkında yetkililerden bilgi aldı Çalışmalara her türlü maddi desteğin verildiğini belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha sonra, Ahlat Kültür Merkezi'nin açılışını yaptı. Burada vatandaşlara seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılışını yaptığı kültür merkezinin temelinin 1992'de atıldığını ancak bitirilemediğini belirterek, kendi iktidarları döneminde çok kısa sürede inşaatın tamamlandığını ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tabi Ahlat çok zengin bir yer ama bu zenginliğin farkında değiliz. İnşallah bugün ilk ziyareti yaptığımız Ahlat Selçuklu Kabristanı'nın süratle ele alıyoruz. Şu anda proje çalışmaları tamamlanmak üzere, bu proje çalışmalarından sonra burada da birçok bürokratik engeller var. Bu bürokratik engelleri de aşmak suretiyle inşallah Selçuklu buradaki Kabristanını ele alarak bu eserlerimizi meydana çıkarıp etrafını tamamıyla gayet güzel bir ihata duvarıyla çevireceğiz. Kabristan neresidir belli olacak. Girişi belli olacak, karşılama yerleri belli olacak, ağırlama yerleri belli olacak ve böylece inşallah bu tarihi mezarlığımızda Selçuklu Kabristanıyla da Ahlat çok daha farklı bir yapıya kavuşmuş olacak.

Sevgili Ahlatlı kardeşlerim, geçmişine sahip çıkamayan, geçmişini unutan geleceğini hatırlayamaz. Onun için biz geçmişimize sahip çıkacağız ki geleceğimiz hazırlayalım. Şu anda gördüğünüz gibi adeta Türkiye Cumhuriyet'inin Bakanlar Kurulu burada. Yarın Bakanlar Kurulu toplantısı yapacağız. Hamdolsun bugün Bitlis toplu açılış töreninde 10 bine aşkın kardeşimiz orada bizleri ağırladılar. Bizlere ev sahipliği yaptılar ve okullarımıza hastanelerimiz de, sağlık ocaklarıyla, yurtlarımızla ve yollarımızla. Bitlis değişiyor mu? Evet. Artık Ahlat'tan Bitlis'e duble yoldan dönülmüş yoldan gidip geliyor muyuz? Evet. Bunları AK Parti iktidarı gerçekleştirdi değil mi? Evet. Laf değil iş ürettik. O zaman Ahlatlı iktidarına sahip çıkmalıdır diye düşünüyorum. Onun için 12 Haziran'ı unutmayalım. 12 Haziran'da Türkiye bir değişim yaşayacaktır, dönüşüm yaşayacaktır. Yeniden yepyeni bir anayasayı sizlerle beraber hazırlayacağız. İnşallah daha yeni demokrasi diyeceğiz, daha çok özgürlük diyeceğiz, hak diyeceğiz, adalet diyeceğiz, hukuk diyeceğiz, yatırım diyeceğiz ekonomi diyeceğiz."

Açılış töreninde Erdoğan'a, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Açılış töreninde Erdoğan'a, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin de eşlik etti, Bayındırlık ve İskan Eski Bakanlarından Bitlis Millet Vekili Zeki Ergezen ve Bitlis Millet vekillerinden Vahit Kiler ile Cemal taşaar’ın yanı sıra Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Ahlat Kaymakamı Osman Dölek ile Ahlat belediye Başkanı Abdullaim Mümtaz Çoban gezi boyunca Başbakana eşlik etti.Başbakan Erdoğan Daha Sonra Helikopter ile Muş’a gitti


HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR

 

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması