PDF Yazdır e-Posta

KAYMAKAMIMIZDAN TAŞ OCAKLARINA ZİYARET


tasocagi (1)Ahlat Kaymakamı Osman Dölek Taş ocaklarını ziyaret etti.

Ahlat Kaymakamı Osman Dölek Ahlat İlçesi'nde, yöreye has volkanik 'Ahlat Taşı' nı ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki Nemrut Dağı eteklerindeki toprak altında bulunan taş ocaklarını ziyaret ederek taş işçilerinin bunaltıcı sıcaklara aldırmadan kızgın güneşin altında ilkel yöntemlerle,alın terlerini silerek çıkartmalarını izleyip taş işçilerinden çıkartıkları taş kütleleri hakkında bilgiler aldı.

 

 

 

 

Devamını oku...
 
PDF Yazdır e-Posta

21'NCİ ULUSLAR ARASI AVRASYA - AHLAT KÜLTÜR BULUŞMASI ŞENLİKLERİ


KHAFTASI1Bitlis'in Ahlat ilçesinde düzenlenen “21'nci Uluslar arası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri” mehteran ve Halk oyunları gösterisi ile başladı.

Bitlis'in Ahlat ilçesinde düzenlenen “21'nci Uluslar arası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri” mehteran ve Halk oyunları gösterisi ile başladı.

Ahlat Cumhuriyet Meydanı'nda çelenklerin Atatürk büstüne bırakılması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

21'nci Uluslar arası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenliklerine Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Muş Valisi Valisi Ali Çınar, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Ahlat Kaymakamı Osman Dölek,Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban,Adilcevaz Belediye Başkanı Adnan Gürsoy, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Program Selçuklu Çarşı meydanında Mehteran ekibinin gösterisiyle devam etti. Mehteranlar seslendirdikleri bir birinden güzel marş ve türkülerle izleyenlerden bol bol alkış aldı.

Daha sonra “21'nci Uluslar arası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri” açılışı yapıldı. Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz burada yaptığı konuşmada, Ahlat’ın her geçen gün hızla gelişen bir ilçe olduğunu belirterek, yapılan programla da bir önceki seneye göre gelişen bir etkinlik olduğunu vurgulayan Vali Yılmaz: “Atölyeleri hepinizin gidip görmesini istiyorum. Orda ürettiğimiz mamulleri görmenizi istiyorum. Ve yine dünyaca meşhur Ahlat bastonlarımızı da burada sergilemeyi planlıyoruz. Geçen sene Türk cumhuriyetlerinden gelen ressamların Bitlis’in ve Ahlat’ın resimlerini yağlı boya tablolarını birer sanat eseri olarak hazırlayıp bize sundular. Bu sene yine aynı şekilde ressamlarımız sadece Ahlatla ilgili resim çalışmalarını yaptılar. Bütün Ahlatlıların da bu resim çalışmalarını gelip görmelerini istiyorum.

Devamını oku...
 
PDF Yazdır e-Posta

21. AVRASYA-AHLAT KÜLTÜR BULUŞMASI ŞENLİKLERİ SONA ERDİ


avrasya (1)"21. Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri” TRT sanatçılarının Türk Halk Müziği Konseri , Halk oyunları gösterisi ve havai fişek gösterileri ile sona erdi.

Bitlis'in Ahlat ilçesinde bu yıl 21'incisi düzenlenen, "Uluslararası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri" programına, Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Bitlis Vali Yardımcısı Sibel Tursun, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, Denizcilik Müsteşar Yardımcısı Zeki Çitçi, MHP genel başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Yalçın ve Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Ahlat Kaymakamı Osman Dölek ve çok sayıda vatandaş izledi.

Programa katılan Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz yaptığı konuşmada, bu tür etkinliklerin önemini vurgulayarak, bu programlardan çok mutluluk duyduklarını ve devamını beklediklerini ifade etti. Ahlat'ı iyi tanımak için, Ahlat'ta yaşamak gerektiğini belirten Vali Yılmaz, İlçenin geçmişten günümüze gelen tarihi ve kültürel mirasının bulunduğunu vurgulayarak; "Ahlat, Türk milletinin, Türk ulusunun Anadolu'ya giriş kapısıdır. Burayı çok iyi görmek lazım. Dünyada ne kadar Türk varsa, gelip burayı görmeli. Çünkü atalarımızın mezarları burada. O nedenle herkesi ata yurduna davet ediyoruz" dedi.

21. Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri, TRT sanatçıları, Türk Halk Müziği Konserinin yanı sıra, Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü Halk Oyunları Topluluğunun gösterisi de izleyenler tarafından bol bol alkışlandı. Program Ahlat Folklor Turizm Eğitim Derneği Halk Oyunları Ekibinin gösterilerinin ardından havai fişek gösterileri ile son buldu.      

 

Devamını oku...
 
PDF Yazdır e-Posta

İLKÖĞRETİM HAFTASI, AHLAT’A DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI. 


meb (1)TORUNLARIYLA, AYNI HEYECANI YAŞADILAR

Ahlat’ta düzenlenen ilköğretim haftasında ilçemizin yaşlıları torunlarıyla birlikte okula ilk başladıkları heyecanın aynısını yeniden yaşadı.

Gerek okulun ilk mezunları olan büyüklerimizin okula davet edilmesi, gerek okulun 1960’lı yıllardaki nostalji fotoğraflarının sergilenmesi günün anlam ve önemine en uygun kareler olarak yorumlandı.

İlköğretim Haftası nedeniyle geçtiğimiz Cuma günü Ergezen İlköğretim Okulunda düzenlenen tören de, gerek okuldan mezun olan büyüklerimizin unutulmadıklarını onlara göstermek, gerek onlara değer verildiğini hatırlatmak eğimin en güzel örneğinin güne yansımasıydı. Öte yandan çocuklarımıza, kültürel değerlerimizi öğretmek, mezun olanlarında bir zamanlar bu okulda okuduklarını, bazı mevki ve makamları geldiklerini, öğrencilerimizin de çalışırlarsa bu büyüklerimiz gibi başarılı olup bir yerlere gelebilecekleri hissinin vurgulanması ise İlköğretim Haftası açılışının önemli temel taşının yerine bırakılmasının canlı örneğini oluşturdu.

 

Devamını oku...
 
PDF Yazdır e-Posta

TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY AHLAT'TA

bakangunay (3)Ağrı'dan helikopterle Bitlis'in Ahlat ilçesine gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ilçedeki Selçuklu Mezarlığı, müze ve karşılama merkezindeki çalışmaları yerinde inceledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz ve protokol üyeleri karşıladı. Bakan Günay ilk önce Anadolu'nun 'Orhun Abideleri' olarak ta nitelendirilen Ahlat Selçuklu mezarlığını gezerek burada Ahlat Kazı Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan'dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra inşaatı devam eden müze ve karşılama merkezini gezerek yapılan inşaatın son durum hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bakan Günay buradaki incelemelerinin ardından Ahlat kazı evine geçti.

Burada basın mensuplarına bir açıklama yapan Ertuğrul Günay, Ahlat'ın Türkiye'nin çok özel yerlerinden biri olduğunu belirterek, "Ahlat, Cumhurbaşkanımızın manevi himayesine alması ve Başbakanımızın da özel önem verdiği bir yerdir. Burada sadece Selçuklu Mezarlığı değil, Selçuklu eserleri daha önem kazanmıştır. Selçuklu Mezarlığı dünyanın en büyük Müslüman mezarlığıdır. Aradan 800 yıl geçmesine rağmen çok önemli bir kısmı ayakta durmaktadır. Burada uzun yıllardan bu yana bir kazı çalışması sürdürülmekteydi.

 

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 121 122 123 124 125 126 127 128 Sonraki > Son >>

"Kutlu Şehir Ahlat "Tanıtım Filmi

“Kutlu Şehir Ahlat” Kısa Versiyon

“Kutlu Şehir Ahlat” Orta Versiyon

"Kutlu Şehir Ahlat "Uzun Versiyon

Ahlat Videoları

Diriliş Ertuğrul 43. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 23. Bölüm

Diriliş Ertuğrul 25. Bölüm

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Kaymakamımızın Konuşması